Bakan’ın ‘fındık yürüyüşü’ yorumu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İstanbul’da katıldığı etkinlikte CHP’nin fındık yürüyüşü hakkında konuştu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İstanbul’da “Tarım Zirvesi”ne katıldı. Bakan Fakıbaba burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin fındık fiyatları ve CHP’lilerin fındık yürüyüşünü sorulması üzerine Bakan Fakıbaba şöyle konuştu:

“Yürüyüş… Saygı duyuyorum. Demokratik bir ülke yürümeleri doğal bir olaydır. Ama biz Tarım Bakanlığı ve AK Parti Hükümeti olarak vicdanen rahat mıyız? Onun bir hesabını yapmak lazım. Geçen sene rekolte 420 bin tondu, bu sene 705 bin ton olarak açıklandı. Ancak daha sonra külleme ve güneş yanığından dolayı biz bunu 675 bin ton olarak revize ettik. Geçen sene verilen fiyat 10 lira. Giresun 10.5 liraydı. Bu fiyatı açıklamadan önce ben bütün paydaşlarla bir araya geldim. Ne olabilir dedim. Onlar da rekoltenin bu sene çok yüksek olduğunu biliyorlardı. Psikolojik rakam 10 ve 10.5 lira. Eğer geçen senenin ki gibi fiyat böyle açıklandığı takdirde insanlar mutlu olacaktır. Biz de gerçekten çiftçimizin, üreticimizin lehine olmasını düşündüğümüz bir fiyat 10 lira ve 10.5 lira açıkladık. Ancak bu bir eşik fiyat, taban fiyat. 12 liraya satıyorlar da biz mi bunu engelliyoruz?”

‘Fındık İçin Adalet Mitingi’ bugün Giresun’da

Fındık üreticilerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için CHP tarafından başlatılan Fındık İçin Adalet yürüyüşü bugün yapılacak miting ile sona erecek.

Bugün Giresun’da yapılacak mitingle sona erecek yürüyüşe katılan üreticiler, ‘Fındıkta sömürüye son’ diyecek. Mitinge CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

2123540cookie-checkBakan’ın ‘fındık yürüyüşü’ yorumu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.