Barolardan Metin Feyzioğlu’na genel kurul tepkisi: Çıkan sonucun altında kalır

İzmir ve Mersin Barosu Başkanları, “Gerekirse genel kurul çağrısını kendimiz yaparız, yönetim buradan çıkan sonucun altında kalır” ifadeleriyle olağanüstü genel kurul çağrılarını reddeden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’na tepki gösterdi.

Türkiye Barolar Birliği‘nin (TBB) olağanüstü kurul talebinin, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından reddedilmesi üzerine barolar kazan kaldırdı.

Birgün’den Mehmet Emin Kurnaz’ın haberine göre; Feyzioğlu’na “Ya kanunu derhal uygulayın ya da istifa edin” diyen 12 baronun başkan ve yöneticileri, TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırarak “Hodri meydan” dedi.

Türkiye’deki avukatların yüzde 72’sini temsil ettiklerini hatırlatan baro başkanları TBB yönetimini hukuksuzlukla eleştiriyor.

Feyzioğlu’nun, hükümete destek açıklamalarının TBB’nin bağımsızlığına gölge düşürdüğünü hatırlatan İzmir ve Mersin Barosu Başkanları, konuya ilişkin BirGün’e yaptıkları değerlendirmelerde genel kurul taleplerinin yerine getirilmemesi halinde, genel kurul çağrısını kendilerinin yapabileceklerini belirterek, “Feyzioğlu buradan çıkacak sonucun altında kalır” dedi.

İktidar eksenli davranıyor

“Barolar Birliğinin bugün bu şekilde yönetilmesi kabul edilemez” diyen İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Feyzioğlu’na ‘delegasyona danışalım, delegasyon bizi doğru buluyorsa başkanlığı bırak, seni haklı bulursa devam et’ dedik. Kanun bize bu konuda açık yetki veriyor. Ancak sudan bahanelerle talebimiz reddedildi. Bir hukuk kurumunun kendi kanunlarını, yönetmeliğini uygulamaması kabul edilemez” dedi.

TBB’ye süre verdiklerini belirten Yücel, “TBB 15 günde bir toplantı yapıyor, süre tanıdık. Bu ay içinde bir karar verilmezse, başka çalışmalar düşünmemiz gerekecek. Bizim barolar birliğinin kötü yönetilmesinden doğru kaygılarımız var. Talebimiz baronun hak ettiği saygınlığa uygun yönetilmesi” şeklinde konuştu.

Hukuksuz tavrı tepki çekti

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ise, “Saray’daki davete katılmayan diğer arkadaşlarımızın da genel kurul talep etmemelerine rağmen, sürece dahil olacağını düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Genel kurul toplanmazsa ortaya koyacakları eylem planına da vurgu yapan Yeşilboğaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Birincisi, her hafta genel kurul çağrı talebini gönderebiliriz. İkincisi genel kurulu kendimiz toplarız. Tüm Türkiye’ye çağrı yaparız, resmi olmasa da buradan çıkan sonuç bildirgesini yayımlarız. Bunun altından kalkamaz. Kendisinin seçimsiz genel kurul yapalım önerisi var. Bir an önce karar vermesi gerekiyor.”

Talep kabul edilmezse ne olur?

TBB’nin ilk iki başvuruyu çeşitli bahanelerle reddettiğini hatırlatan Yeşilboğaz, “Baro Yönetim Kurullarının TBB olağanüstü genel kurula davet etmelerine ilişkin şart, en az on baronun yönetim kurulunun bu yönde karar almasıdır” dedi.

“Buna rağmen gereği yapılmadıysa mahkemeye gidilir” diyen Yeşilboğaz, “Bu konuda TTB’nin verdiği karar, mahkeme kararı ile iptal edilir. Biz de aramızda arkadaşlarla hemfikir olursak durumu karara bağlayıp baronun ret kararını mahkemeye taşıyabiliriz. Buradan çıkacak mahkeme kararını uygulamak zorundalar” diye konuştu.

2350920cookie-checkBarolardan Metin Feyzioğlu’na genel kurul tepkisi: Çıkan sonucun altında kalır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.