Bilim insanları açıkladı: Zamanı geriye sardık!

Kuantum fiziği araştırmacıları, zamanda yolculuk ve ışınlanmanın mümkün olup olmadığını uzun süredir tartışıyor. Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Üniversitesi’nin liderliğindeki uluslararası araştırma ekibi kuantum sisteminin içinde zamanı geriye sardıklarını açıkladı.

Uluslararası bir araştırma ekibi, kuantum dünyasının alışılmadık özelliklerinden yararlanarak belirli bir sistemin saatini hızlandırmanın, yavaşlatmanın ve hatta tersine çevirmenin yolunu bulduğunu iddia ediyor.

Independent Türkçe’nin İspanyol El Pais’den aktardığına göre ekip, son deneylerin ardından, bu kuantum parçacıklarının yenilenebileceğini veya önceki duruma geri döndürülebileceğini ortaya koydu.

Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Üniversitesi’nin liderliğindeki ekip, “geri sarma protokolü” adını verdikleri bir sistem geliştirerek, herhangi bir parçacığın (elektron, proton veya müon) önceki durumuna dönmesini sağlayabildiklerini ifade ediyor.

Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde ışığın temel birimi olan fotonları bir kristalin içinden geçirdi.
Böylece “kuantum anahtarı” adı verilen deneysel bir cihazı kullanarak, ışık parçacığının yolculuğun en başındaki haline geri dönmesini sağladılar.

Ekip, deneyden elde ettikleri bulguları, Physical Review X, Quantum, Arxiv, Physical Review Letters ve Optica adlı dergilerde yayımladıkları 6 farklı makalede detaylandırdı.

Avusturya Bilimler Akademisi Kuantum Optik ve Kuantum Bilgisi Enstitüsü’nde araştırmacı olan Miguel Navascués, kuantum fiziği ve klasik fizik arasındaki farkı şu benzetmeyle açıkladı:

“Bir sinemada filmi seyircinin ne istediğine bakmaksızın baştan sona yansıtırlar, bunun klasik fiziği temsil ettiğini düşünün. Ama evde, yani kuantum dünyasında filmi kontrol etmek için bir uzaktan kumandamız var.”

“Önceki bir sahneye geri sarabilir veya birkaç sahneyi atlayabiliriz” diyen araştırmacı, sözlerini şöyle sürdürdü: Bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdük! HALKTV

2671900cookie-checkBilim insanları açıkladı: Zamanı geriye sardık!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.