Bilim Kurulu’na 7 isim daha eklendi, ikinci bilim kurulu da yolda

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’na, 7 yeni üye daha eklendi. Böylece Bilim Kurulu’nun üye sayısı 38’e yükseldi. Öte yandan ikinci bilim kurulunun oluşturulmasına ilişkin çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Koronavirüs salgını ile mücadelede Sağlık Bakanlığı’nın danışma kurulu hüviyetinde çalışan Bilim Kurulu’na 7 profesör daha davet edildi. Enfeksiyon hastalıkları alanında uzman 31 bilim insanından oluşan Kurulun üye sayısı yeni üyelerle birlikte 38’e yükseldi.

Kurula katılan yeni üyeler Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Özer, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztür ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter oldu. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun kapsamının ayrıca, farklı alanlardan uzmanların katılımıyla da genişletildiği bildirildi.

İKİNCİ BİLİM KURULU İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu, ikinci bilim kurulunun oluşturulmasına ilişkin çalışmaların sürdüğü öğrenildi. İkinci bilim kurulunun da bir kaç gün içinde oluşturulmasının hedeflendiği bildirildi. Bakan Koca, geçen cuma günü düzenlediği toplantıda, “Daha çok vakaların ve sayıların konuşulduğu bir dönemden farklı olarak, psikolojik, sosyolojik, istatistiki ve din sosyolojisi boyutuyla farklı bir ekibin çalışacağı bir kurulun hazırlığı içerisindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Diyanet ‘Bilim Kurulu’na da göz dikti! ‘Temsilci olsun’Diyanet ‘Bilim Kurulu’na da göz dikti! ‘Temsilci olsun’

Yedi halk sağlığı uzmanı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantıya katıldı.

AÇIKLAMA GELDİ

Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Pınar Okyay salgınla ilgili alınması gereken önlemleri bir kez daha hatırlattı:

* Vatandaşların yaşamsal desteğini sağlayan meslekler dışındaki alanlara kısıtlama getirilmesi gerekiyor.

* Evde kalan vatandaşların ihtiyaç ve güvenliklerinin sağlanması çok önemli.

* Besin zincirini sağlayan lojistik taşımacılık, fırın ve eczaneler gibi alanlarda çalışanlara yönelik alınacak özel önlemler ile iş gücünden düşmelerinin de önüne geçilmeli.

* Kısa zamanda yerelde verileri okuyarak oluşan kümelere göre yaşamı kısıtlayıcı önlemler alınmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.