Birleşik Krallık’ta 4’üncü seviye Omicron alarmı

Birleşik Krallık’ta yeni tip corona virüsün (Covid-19) Omicron varyantı vakalarının hızla artmasının ardından alarm seviyesinin 3’ten 4’e yükseltildi.

Birleşik Krallık ulusal sağlık sistemi görevlileri tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Güvenliği Kurumu’nun tavsiyesi ve ülkede Omicron vakalarındaki hızlı artış nedeniyle alarm seviyesinin ikinci en yüksek olan 4’e yükseltildiği açıklandı.

Açıklamada, “Erken kanıtlar, Omicron’un Delta’dan çok daha hızlı yayıldığını ve Omicron’dan kaynaklanan semptomatik hastalıklara karşı aşı korumasının azaldığını gösteriyor” denildi.

Omicron varyantının şiddetine ilişkin verilerin gelecek haftalarda daha netleşeceği belirtilen açıklamada, ancak yeni varyant nedeniyle hastaneye yatışların şimdiden başladığı ve hızla artmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Birleşik Krallık’ta Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) şu anda esas olarak Covid-19 dışı nedenlerle baskı altında. Artan bulaşıcılık ve azalan aşı etkinliğiyle yayılan bir varyantla, bu baskının yakında yükseldiğini göreceğiz” ifadesine yer verildi.

Beş kademeli olan alarm seviyesinin 4’e yükseltilmesi, sağlık yetkililerinin hastalığın bulaşma oranlarının yüksek olduğunu düşündüğü ve sağlık hizmetlerine baskı uygulandığı anlamına geliyor.

TÜM YETİŞKİNLER YIL SONUNA KADAR 3. DOZ AŞI YAPTIRABİLECEK

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson da ülkede artan Omicron varyantına ilişkin son gelişmeler ve güçlendirici Covid-19 aşıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Omicron ile mücadelede “acil durum”la karşı karşıya olduklarının altını çizen Johnson, “Dostlarımızı ve sevdiklerimizi güvende tutmak için aşı koruma duvarımızı acilen güçlendirmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, artık iki doz aşının, ihtiyaç duyulan koruma seviyesini sağlamak için yeterli olmadığına işaret ederek, üçüncü doz güçlendirici aşıların, koruma seviyelerini destekleyeceğini belirtti.

Boris Johnson, “Omicron’un size zarar veremeyeceğini düşünme hatasına düşmeyin” uyarısında bulundu.

Johnson, 18 yaş ve üstü tüm yetişkinlere, ikinci dozlarının üzerinden 3 ay geçmesi koşuluyla, bu hafta itibariyle yıl sonundan önce Covid-19 güçlendirici aşılarının sunulacağını duyurdu.

Öte yandan, Johnson, güçlendirici aşıların tamamlanmasına odaklanılması için bazı tıbbi randevuların da ertelenebileceğini söyledi.

“1 MİLYON OMICRON VAKASI GÖRÜLEBİLİR”

Sağlık Bakanı Sajid Javid, Omicron varyantının, diğer varyantlardan çok daha hızlı yayıldığına işaret ederek, İngiltere’de bu ayın sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Omicron vakası görülebileceğini bildirmişti.

Uzmanlar da Omicron varyantına karşı sert önlem alınmazsa ülkede 25 bin ila 75 bin kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

Birleşik Krallık’ta dün 633 Omicron vakası görülmüş, varyantın tespit edilmesinden bu yana en yüksek günlük artışla ülkedeki toplam Omicron vaka sayısı 1898’e çıkmıştı.

Hükümet, Omicron nedeniyle evden çalışma, kapalı alanlarda maske takma ve gece kulüpleri gibi yerlere girişte aşı pasaportu önlemlerini hayata geçirme kararı almıştı.

Birleşik Krallık, “170 bin ölümle Avrupa’da Covid-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülke” konumunda bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.