”Darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başyaveri Yazıcı: Darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu…
15 Temmuz darbe girişimi çatı davasında bugün ikinci duruşma görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başyaveri Ali Yazıcı savunmasında ”Darbe olduğunu ben 15 Temmuz’da öğrendim ama darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu” dedi. İfadesinin ardından çapraz sorgusu yapılan Yazıcı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı arasında FETÖ tartışması yaşandı.
Darbeciler mahkemeye böyle getirildi (15 Temmuz davası)

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi esnasında Genelkurmay Karargahı’nda yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davanın ikinci celsesi başladı.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonunda gördüğü duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor.

ALİ YAZICI: BENİ CUMHURBAŞKANI BİZZAT KENDİSİ SEÇTİ

Mahkeme Başkanı duruşmaya ilk gün getirilmeyen sanıklar bulunduğu için iddianamenin özetini tekrar okudu. Ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerini darbecilere söylediği iddia edilen ve Cumhurbaşkanı’na suikast girişimiyle suçlanan eski Başyaver Kurmay Albay Ali Yazıcı’nın savunmasına geçildi.

Ali Yazıcı, Bulgaristan Sofya’da ataşe olarak çalışırken 27 Temmuz 2015’te göreve atandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Alay Komutanlığı sıram gelmesine rağmen bu göreve atandım. Bir yıl boyunca sadakatla hizmet ettiğimi düşünüyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşadığımı düşünmüyorum. 5 Temmuz 2016 tarihine kadar Cumhurbaşkanı’nın yanından hiç ayrılmadım. Darbe girişimi öncesi Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanımız iki günlük izne ayrıldı ve benimde ayrılabileceğimi söyledi. 9 Temmuz’da da bir haftalık izne çıkarak Tokat’ta gittim. 14 Temmuz’da Ankara’ya döndüm. Ankara’da kendi lojmanında kaldım. 15 Temmuz’da, 16 Temmuz’da planlı olarak Cumhurbaşkanı’nın Antalya programına katılmak için saat 17.00’da yola çıktım. Yola çıkmadan Cumhurbaşkanı Muhafız Alayında iken hiç tanımadığım Emin Yarbay olduğunu söyleyen bir kişi Antalya’ya gideceğimi öğrenmiş ve kendisinin de Antalya’ya gideceğini söyleyerek benimle geldi. Afyon’da mola verdik. Bu sırada beni ilk beni Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fahri Kasırga aradı, ‘Bir şeyler oluyor bilgin var mı?’ diye sordu. Ben araştırıp döneceğimi söyledim. Bu sırada bazı telefon görüşmeleri yaptım. Antalya’daki protokol müdürü beni arayıp programın iptal edildiğini söylemesi üzerine gitmekten vazgeçip İzmir’e doğru yola çıktım. Arabadaki Emin Yarbay’a isterse inebileceğini söyledim. Ancak bana ‘Komutanım Çiğli’ye gidelim’ dedi. Çiğli’de televizyonda iki saat olayları takip ettik. Oradan misafirhaneye geçtim ertesi sabah Ankara ya döndüm. 16’sında Ankara’ya döndüm ve 17’sinde gözaltına alındım.”

İfadesinin ardından soruları yanıtlayan Yazıcı, yaver seçilmesinde kimin etkili olduğu sorusunu, “Beni Cumhurbaşkanı bizzat kendisi seçti. Hakkımda 3-4 ay araştırma yapmış. İlçe AK parti ve muhtarlığa sordurmuş. MİT’ten bilgi istemiş. Benim bunlarla bir alakam olsaydı beni seçtirmezdi. Cumhurbaşkanı’na suikast suçlamasıyla yargılanıyorum. Her zaman yanında imkan varken yapmıyorum, Cumhurbaşkanımızdan ayrılınca suikast yapacağım söyleniyor. Bu akla yatkın değil” dedi.

”10 AYDIR DÜŞÜNÜYORUM BİR SONUCA VARAMADIM”

Suçlamaları kabul etmediğini tekrarlayan Yazıcı’ya Cumhuriyet Savcısı, “Kendinizi Atatürkçü bir subay olarak tanımlıyorsunuz. Peki sizce bu darbe girişimini kim yaptı? Bir bilginiz var mı?” diye sordu. Yazıcı bu soruyu, “10 aydır düşünüyorum bir sonuca varamadım” şeklinde cevapladı.

BEN DARBE GİRİŞİMİNİ 15 TEMMUZ’DA ÖĞRENDİM”

Yazıcı, hakkında gazetelerde çıkan Cumhurbaşkanlığı uçağında yaptığı iddia edilen ‘
”darbe” esprisi ile ilgili soruya, “Bu espriyi ben değil Cumhurbaşkanı danışmanları yapıyordu. Darbe olduğunu ben 15 Temmuz’da öğrendim ama darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu” dedi. Yazıcı, “Danışmanlar mı dillendiriyordu?” sorusuna ise “Bu soruya cevap vermek istemiyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AVUKATI İLE FETÖ TARTIŞMASI

İfadesinin ardından çapraz sorgusu yapılan Ali Yazıcı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın arasında FETÖ tartışması yaşandı.

Ali Yazıcı FETÖ’cü olmadığını iddia ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müvekkili Hüseyin Aydın söz alarak, Yazıcı’ya ”Siz iyi eğitimli bir Fetullahçı gibi kendinizi sakladınız, tebrik ediyorum” dedi.

Bunun üzerine Yazıcı, “Şu an kendini saklayan daha kriptolu Hüseyin Bey FETÖ’cüdür. Halen kendini saklıyor olabilir. Ben bu kadar saklayabiliyorsam diyorum ki 80 milyon FETÖ’cüdür bu ülkede” şeklinde konuştu.

Hüseyin Aydın ise, “Hüseyin Aydın’ı FETÖ’cü ilan etmek kimsenin haddi değildir” diye araya girdi. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik de araya girerek karşılık tartışma yaşanmamasını istedi.

Duruşma salonu çevresinde Ankara Jandarma Komando Tabur Komutanlığında görevli komandolar, infaz koruma memurları, bomba arama köpekleri ile TOMA ve zırhlı araçlar bulunuyor. Cezaevi çatılarında da keskin nişancılar görev yapıyor.

ENGİN DİNÇ’TEN MÜDAHİLLİK TALEBİ

Bu arada, olay tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı olan, halen Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü yapan Engin Dinç’in avukatları Cihat Haykır ve Samet Can Olgaç, mahkemeye dilekçe vererek, müvekkilleri adına davaya müdahillik talebinde bulundu.

Dilekçede, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının ifadesini aldığı gizli tanık “Şapka”nın, darbecilerin, olay günü “Dinç’in konutundan jandarma timlerince alınması, Akıncı Üssü’ne getirilerek, muhafaza edilmesinin planlandığını” söylediği belirtilerek, darbecilerce “derdest edilmesi planlanan Dinç’in suçtan doğrudan zarar gördüğü” ifade edildi.

2091600cookie-check”Darbe bir ay öncesinden dillendiriliyordu…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.