Dokuz şirketin yaptığı son anketlerin ortalaması alındı

Temmuz ayı içerisinde Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinin yapmış olduğu seçim anketlerinin ortalaması belirlendi. Sonuçlara göre bir parti büyük sürpriz yaptı.

Partilerin seçim çalışmaları devam ederken anket şirketleri de yaptıkları araştırmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Son olarak ALF, Piar, ORC, ASAL, Themis, Optimar, MetroPOLL, AKSOY ve Yöneylem olmak üzere toplam 9 anket şirketinin temmuz ayında yapmış oldukları araştırmanın ortalaması alındı.

AKP BİRİNCİ PARTİ
Çalışmanın sonuçlarına göre seçim anketinin ortalamasında birinci çıkan parti yüzde 31,3 ile AK Parti oldu. İkinci sırada yüzde 26,8 ile Cumhuriyet Halk Partisi bulunuyor. Üçüncü sırada ise yüzde 14,3 ile Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti yer alıyor. Bu sıralamayı HDP takip ediyor. MHP ise sıralamada beşinci parti olarak yer alıyor.

ZAFER PARTİSİ, DEVA VE GELECEK’İ GEÇTİ
Anketlerin ortalamasında en dikkat çeken nokta ise Zafer Partisi’nin oy oranı oldu. Ümit Özdağ’ın genel başkanı olduğu Zafer Partisi, yüzde 2,8 oy oranı ile hem Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi’ni hem de Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’ni geçmiş oldu. İşte 9 anket şirketinin ortalamasından çıkan sonuçlar…

AK Parti: Yüzde 31,3

CHP: Yüzde 26,8

İYİ Parti: Yüzde 14,3

HDP: Yüzde 9,8

MHP: Yüzde 7

Zafer Partisi: Yüzde 2,8

DEVA Partisi: Yüzde 2,3

BTP: Yüzde 1,8

GELECEK Partisi: Yüzde 1,4

Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1,4

Saadet Partisi: Yüzde 1

2628560cookie-checkDokuz şirketin yaptığı son anketlerin ortalaması alındı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.