Elektrikleri kesilen mülteciler ısınmak için giysilerini yakıyor

“Kaçak kullanım” gerekçesiyle elektrikleri kesilerek, kış soğuğunda karanlıkta bırakılan Suriyeli mülteciler, ısınmak için giysilerini yaktıklarını söyledi.

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı kırsal Adanalıoğlu Mahallesi’nde tarım alanlarının yakınına kurulan çadırlarda yaşayan Suriyeli mülteciler, 4 gündür karanlıkta. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. çalışanları, 22 Ocak’ta polis eşliğinde kaçak elektrik kullanıldığı gerekçesiyle mültecilerin yaşadığı çadırları tek tek gezdikten sonra tüm elektriği kesip, kabloları yanlarında götürdü. Ayrıca 40 kişi hakkında da kaçak elektrik kullanmaktan tutanak tutuldu. Kış ortasında elektriksiz kalan Suriyeli yurttaşlar, çaresizlikle baş başa bırakıldı.

Yemeklerini çadır kenarında yaktıkları ateşle pişirmeye çalışan mülteciler, sıcak suyun olmamasından dolayı yıkanma ve temizlik noktasında zorluk yaşıyor.

YENİ DOĞAN BEBEKLER

Günlük 65 TL yevmiye ile seralarda çalışan mültecilerden Ayşe Hasan, 4 gündür elektriksiz olduklarını ve durumlarının perişan olduğunu belirtti. Dondurucu havadan kaynaklı özellikle çocuklar için endişelendiklerini söyleyen Hasan, “Geceleri karanlıkta kalıyoruz. Yeni doğmuş bebeklerimiz var. Elektrik sobası kullanıyorduk ama şimdi elektrik olmadığı için ateş yakmak zorundayız. Daha önce elektrik kullandığımız için odunlarımız yok. Şimdi de elbiselerimizi yakıp ısınmaya çalışıyoruz” dedi.

HASTALAR SOLUKSUZ BIRAKILDI

Çadırda yaşayan mültecilerden Mustafa Ali de, solunum cihazlarına bağlı bazı hastaların olduğunu belirterek, “Kampımızda 4 kişi solunum cihazını kullanıyor. Şimdi elektrik olmadığı için 3 kilometre uzaklıktaki elektriği olanların yanına gidip cihazı elektriğe takıyoruz. Acil solunum ihtiyacı olduğu zaman nasıl yapacağımızı bilmiyoruz” diye belirtti. EVRENSEL / Ömer AKIN, FOTOĞRAF / MA

2487900cookie-checkElektrikleri kesilen mülteciler ısınmak için giysilerini yakıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.