21.5 C
Istanbul
Monday, May 23, 2022
Ana Sayfa TÜRKİYE ENAG, yılın ilk ayında enflasyonu yüzde 114 olarak hesapladı

ENAG, yılın ilk ayında enflasyonu yüzde 114 olarak hesapladı

Akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu ENAG, aralık ayı enflasyonunu yüzde 19.35 olarak açıklamıştı. ENAG’a göre 2021 enflasyonu ise yüzde 82,81 olmuştu.

ENAG’ın ocak ayına ilişkin açıklaması ise şöyle oldu:

ENAGrup Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ocak ayında %15.52 arttı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise %114.87 olarak gerçekleşti.

ENAG’A GÖRE EN ÇOK KONUT FİYATLARI ARTTI

ENAG tarafından yapılan açıklamada Ocak 2022’de gerçekleşen enflasyon oranlarında en hızlı yükseliş yüzde 34,28 ile konut fiyatlarında olurken onu yüzde 30,93 ile lokanta ve oteller izledi.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde ocak ayında yaşanan enflasyon oranı ise yüzde 17,43, sağlıkta yaşanan enflasyon ise 15,78 olarak gerçekleşti.

TÜİK’İ RAHATSIZ EDEN KURUM

Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, mayıs 2021’de yaptığı açıklamada TÜİK’in ENAG hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söylemişti. TÜİK’i savunan Elvan, “Kesinlikle TÜİK’in rakamlarla oynaması, yüzde 30-40’lık bir enflasyon söz konusu değil” açıklamasını yapmıştı. Elvan, “Tarihte ilk defa TÜİK, bu grup (Enflasyon Araştırma Grubu-ENAG) ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Bu grubun amacı TÜİK’i itibarsızlaştırmak” değerlendirmesinde bulunmuştu.

BİR SUÇ DUYURUSU DAHA

ENAG’ın yaptığı enflasyon açıklamaları TÜİK’i rahatsız ederken TÜİK, 26 Ocak 2021 tarihinde ENAG yönetici Veysel Ulusoy hakkında, ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle bir suç duyurusunda daha bulunmuştu.

TÜİK’in söz konusu hamlesini değerlendiren ENAG yöneticisi Prof. Dr. Veysel Ulusoy, daha önce ENAG hakkında, TÜİK’in talebiyle bir soruşturma açıldığını ancak bu soruşturmanın davaya dönüşmediğini belirtmişti.

2581920cookie-checkENAG, yılın ilk ayında enflasyonu yüzde 114 olarak hesapladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.