Eski Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil İzmir’de gözaltına alındı

Maraş katliamı anması için Türkiye’ye gelen Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu bir önceki genel başkanı İsrafil Erbil İzmir’de gözaltına alındı.

Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu bir önceki genel başkanı İsrafil Erbil İzmir’de gözaltına alındığı bildirildi. Geçtiğimiz yıl da Maraş Katliamı anmasına katılan Erbil, anmadan sonra gözaltına alınmıştı. Erbil, bu yıl yapılan anmaya da katıldıktan sonra geldiği İzmir’de gözaltına alındı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Britanya Demokratik Güç Birliği, Erbil’in derhal serbest bırakılmasını istedi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Maraş’ta, 1978 yılında, 19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında, yüzlerce insanımızı hunharca katleden anlayış, Alevilere baskı ve zülüm etmeye devam ediyor. Katliamın sorumluları gün bigi ortadayken, hiçbiri adalet önüne çıkartılmamıştır. Yıllardır adalet isteyenlere ise, aynı saldırganlık ve faşizan tutumlarla yıldırmaya çalışıyorlar.

Maraş Katliamı’nın sorumlularının yargılanması ve katliamın unutulmaması için yıllardır adalet mücadelesi veren binlerce vatandaşın yanı sıra Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu bir önceki dönem genel başkanı İsrafil Erbil bir kez daha katliamı lanetlemek ve sorumluların yargılanması talebini tekrarlamak için Maraş’a gitti. Anma sonrası İzmir’e dönen Erbil burada gözaltına alındı.

43 yıl boyunca bu katliamla yüzleşilmemesinin yanı sıra, Maraş katliamına dair anma etkinlikleri her seferinde engellenmeye çalışılmıştır.

Kendi gerçeğiyle yüzleşmek istemeyen anlayış, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da anma etkinliğine engel olmaya çalıştılar. Halkın yoğun katılımı ile gerçekleşen anma sonrasında İzmir’de İsrafil Erbil’in gözaltına alınması, bir kez daha devletin Alevilere karşı gerçek yüzünün ne olduğunun kanıtıdır.

Bilinmelidir ki; Alevilere, mazlum halklara, emekçi halklarımıza yönelik saldırılar, yıldırma politikaları, yok saymalar hiç bir zaman karşılık bulmayacak ve halkların ortak mücadelesi kazanımla sonuçlanacaktır. DEMOKRATIK GÜÇ BİRLİĞİ olarak, bu baskı ve yıldırma politikalarının karşısında olmaya devam edeceğiz ve İsrafil Erbil’in yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. İsrafil Erbil yanlız değildir” HABER: Arif BEKTAŞ / Evrensel Londra, FOTOĞRAF: Süleyman TOPAL / Londra

2574470cookie-checkEski Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil İzmir’de gözaltına alındı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.