Evrensel’den Ender İmrek, ‘Hermes çanta’ davasında beraat etti

Evrensel Yazarı Ender İmrek, ‘Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta’ başlıklı yazısı nedeniyle açılan davada, ‘suçun unsurlarının oluşmadığı’ gerekçesi ile beraat etti.

Yazarımız Ender İmrek hakkında, gazetemizde 29 Haziran 2019’da yayımlanan “Parıl parıl parlıyordu Hermes çanta” başlıklı yazısı nedeniyle Emine Erdoğan’a güzel vasıf atfetmeyerek ‘hakaret ettiği’ suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması, Bakırköy Adliyesi 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Erdoğan ailesi avukatlarının mesleki mazeret dilekçesi sunarak katılmadığı durulmada Ender İmrek ile avukatları Yıldız İmrek ve Devrim Avcı hazır bulundu.

‘HANDE FIRAT’IN YAZISI, ERDOĞAN AİLESİNİN İZAHAT VERME ÇABASIDIR’
Duruşmada savunma yapan Ender İmrek, Hermes marka çantanın Fransa’ya boykot uygulanması ile yeniden gündeme geldiğini hatırlattı. İmrek şunları söyledi: “Bu süreçte yeni gelişmeler yaşandı. Hürriyet gazetesinden Hande Fırat bir yazı yazarak çantanın orijinal olmadığına, Emine Erdoğan’ın israfı sevmediğine dair bir yazı yazdı. Bu yazı, Emine hanım ve Erdoğan ailesinin bir kamuoyu baskısı altında kaldıkları ve çanta meselesine izahat getirme ihtiyacı duyduklarını göstermektedir. Yine adalet anlamında bir gelişme oldu. Adalet Bakanı bir açıklama yaparak hakimlerin ‘birilerine’ değil, dosyalara, hukuka bakarak karar vermeleri gerektiğini söyledi.”
Bu davanın zaten hiç açılmaması gerektiğini belirten İmrek, “Hakaret yoktur, ‘iyi vasıflar atfetmeyerek hakaret’ gibi bir suçlama hukuk tarihine geçmişti” diyerek beraatini talep etti.

‘İDDİANAMEDE, YORUM YOLUYLA SUÇ İSNAT EDİLMEKTEDİR’
Ender İmrek’in ardından Avukat Yıldız İmrek söz aldı. İddianamenin hiç kabul edilmemesi gerektiğini söyleyen İmrek, “Kabul edildi ise bile ilk duruşmada beraat kararı verilmesi gerekmekteydi. Ancak bu yapılmadı, üstelik geçtiğimiz duruşmada mütalaa sunan iddia makamı gerekçe dahi sunmadı. Oysa iddia makamının gerekçesinin açık olması gerekir. Bu gerekçenin olmamasını eleştiriyoruz. İddianamede yorum yoluyla suç istinadı çabasının hukuk düzeninde kabul edilemez olduğunu söylemek isteriz” diye konuştu.

‘İDDİANAMEDEN ÇIKAN İKİ SONUÇ VARDIR: EMİNE ERDOĞAN KİMSE İLE KIYASLANAMAZ, EMİNE ERDOĞAN ÖVÜLMEK ZORUNDADIR’
“İddia makamı, müveklilimin suç işlediğini tarif edememektedir” diyen Avukat İmrek, şunları söyledi: “Yani övülmemesinin suç olduğu iddia edilmektedir. İddianameden çıkan iki sonuç vardır. Birincisi Emine Erdoğan hiç kimse ile kıyaslanamaz. İkinci de Emine Erdoğan’ı övme mecburiyeti vardı, övülmemesi suçtur. Bu kabul edilemez. Müvekkilimin bu yazısında bir hakaret cümlesi bile tarif edilememektedir. Bu yazının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı çok açık.”

‘SAVCI NÜFUZLU BİRİ ŞİKAYET ETTİĞİ İÇİN ÜZERİNDE BASKI HİSSETMİŞTİR’
Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını hatırlatan Yıldız İmrek, “Bu dava siyasi nüfuzlu birisinin şikayet etmesi ve savcının bunu mutlaka yerine getirilmesi gereken bir direktif olduğu baskısı altında kalarak açtığı bir davadır. Yazı ifade özgürlüğü kapsamındadır ve müvekkilimin derhal beraatine karar verilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Avukat Devrim Avcı ise şunları söyledi: “Suçun unsurları oluşmamıştır. Savcı iddianamede küçültücü ifadelerin olmaması gerektiğine dair değerlendirmeler yapmış ancak bu ifadelerin ne olduğuna dair birşey söylememiştir. Burada bir niyet okuma ve yorum yoluyla suç isnadı vardır. İleri sürülen suçlamalar iddia makamının yorumudur.”

SAVCI MÜTALAASINI TEKRARLADI
İddia makamı, Erdoğan ailesinin avukatlarının mesleki mazeretinin kabul edilmesi ile geçtiğimiz duruşmada verdikleri mütalaanın kabul edilmesini talep etti.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ
Kararını açıklayan mahkeme başkanı, Ender İmrek hakkında ‘hakaret’ suçlamasıyla kamu davası açıldığını ancak “İmrek’in üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığına” hükmederek beraat kararı verdi. EVRENSEL

2473040cookie-checkEvrensel’den Ender İmrek, ‘Hermes çanta’ davasında beraat etti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.