“Gezi Davası yamalı bir bohça ve hukuka aykırıdır”

Can Atalay Gezi davasında savunmasını yapıyor: ‘Bu iddianame yamalı bohçadır, hukuka aykırıdır…’

Gezi Parkı davasının ikinci duruşmasında sanıklar arasında bulunan Avukat Can Atalay savunması şöyle:

“Bu iddianame Türkiye topraklarının en onurlu toplumsal hareketlerinden birini karalama çabasının güncel örneğidir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 8. Madde’den ibaret değildir. Herkesin düşünce ve kanaatlerini yayma özgürlüğünü, dernek kurma özgürlüğünü, gösteri ve yürüyüş düzenleme hakkını, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkını da konuşmalıyız. İddianamenin yurttaş haklarından söz etmeden, anayasal düzenden bahsetmesi eksiktir. İddianame yöntem sorununa sahiptir, yamalı bohçadır, hukuka aykırıdır. Bizim 27 Mayıs 2013’te itiraz ettiğimiz Gezi Parkı’ndaki inşaat imar planına aykırı ve kaçaktı. Taksim Yayalaştırma Projesi Türkiye’deki anayasal düzeni ayaklar altına almıştı. Ruhsat sorduğumuzda bizi durdurmaya çalışan 50 civarında yetkisiz sivil kimdi? Siyasal iktidar, başa çıkamadığı bir şeyi uluslararası bir komplo olduğuna dair Fethullahçı çeteyle birlikte karalamaya karar vermiştir. 2013’te yazılan Mehmet Yeşilkaya ve Nazım Ardıç’ın imzasının olduğu 11 sayfalık rapor, bu davanın iddianamesinin temelidir.”

Can Atalay dahil 16 kişi aleyhinde hazırlanan iddianamede sanıklar “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüsle” suçlanıyor ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyorlar.

GEZİ DAVASI SANIKLARI

2013 yılındaki Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak soruşturma açılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali Kahveci, soruşturma sonucu halen tutuklu bulunan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu dahil 16 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

657 sayfalık iddianame 4 Mart 2019’da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sanıklardan Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala yaklaşık 20 aydır, Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu ise 7 aya yakın bir süredir tutuklu.

Davanın diğer sanıkları ise şöyle:

Ayşe Mücella Yapıcı (Mimar)
Ayşe Pınar Alabora (Oyuncu)
Can Dündar (Gazeteci-yazar)
Çiğdem Mater Utku (Sinemacı ve gazeteci)
Gökçe Yılmaz (Açık Toplum Vakfı Türkiye Temsilcisi)
Handan Meltem Arıkan (Yazar)
Hanzade Hikmet Germiyanoğlu (Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Koordinatörü)
İnanç Ekmekçi
Ali Hakan Altınay (Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi)
Memet Ali Alabora (Oyuncu)
Mine Özerden (Sinemacı, yönetmen yardımcısı ve reklamcı)
Şerafettin Can Atalay (Avukat)
Tayfun Kahraman (Eski TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi akademisyen)
Yiğit Ali Ekmekçi (Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Terakki Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Üyesi)
Yurt dışındaki sanıklardan Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu hakkında yakalama kararı bulunuyor.

SUÇLAMALAR

İddianamede Gezi Parkı protestoları “bir darbe kalkışması” olarak tanımlıyor. 16 sanık temelde, “protestoları örgütlemek ve finanse etmekle” suçlanıyor.

Sanıklara yöneltilen suçlamalardan bazıları şöyle:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”
“Mala zarar verme”
“Nitelikli mala zarar verme”
“Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi”
“İbadethanelere ve mezarlıklara zarar verme”
“Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet”
“Nitelikli yağma”
“Nitelikli yaralama”
“Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet”
Telif hakkıAFP
Image caption
Gezi protestoları
Sanıklar hakkında hangi cezalar isteniyor?
Davada 16 sanığın ayrı ayrı 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapisleri isteniyor.

İSTENEN TOPLAM CEZA 47 BİN 520 YIL.

İddianamede 746 müşteki yer alıyor. Müştekilerin başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 61. hükümetin bakanları var. 61. hükümetin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.

Dönemin Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Emrullah İşler; dönemin Ulaştırma, Denizclik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ve dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da müştekiler arasında.

STK’LERİN GÖRÜŞÜ

Uluslararası bazı sivil toplum kuruluşları gelen hafta, Gezi Parkı davası nedeniyle geçen hafta ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride öncelikle tutuklu Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun derhal serbest bırakılması istendi. Kavala ve Aksakoğlu’nun “tutukluluklarının tamamen temelsiz olduğu ve öne çekilmiş bir ceza niteliği taşıdığı” vurgulandı.

Bildiriye yayımlanlar arasında Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü), Uluslararası Yazarlar Derneği (PEN) Almanya Merkezi, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ve Türkiye-Almanya Kültür Forumu da bulunuyor.

GEZİ PROTESTOLARI

31 Mayıs 2013’te, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yeniden yapmak için başlayan inşaat çalışmalarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteriler daha sonra Türkiye’nin birçok noktasına yayılmıştı.

Eylemciler, Gezi Parkı’nı ve Taksim Meydanı’nı 2 haftaya yakın bir süre işgal etmiş, protestolar güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle son bulmuştu.

3 haftaya yakın süren eylemlerde biri polis, 8 kişi yaşamını yitirirken, 10 bine yakın kişi de yaralanmıştı.

Protestolar sonrası onlarca kişi tutuklanmış ancak açılan davaların çoğu beraatla sonuçlanmıştı.

2310450cookie-check“Gezi Davası yamalı bir bohça ve hukuka aykırıdır”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.