İngiltere hükümetinde ‘Heathrow’ çatlağı

İngiltere ulusal basınında hükümetin havacılık alanındaki kapasiteyi artırma hedefi kapsamında Heathrow Havalimanı’nı genişletme kararının yankıları ve Muhafazakar Parti içerisinde yarattığı görüş ayrılıkları ön plana çıkıyor.

Konuyu manşetine taşıyan Financial Times (FT), hükümetin önündeki seçenekler içerisinde Heathrow Havaalanı’nı genişletmeyi tercih etmesinin Muhafazakar Parti’nin önemli isimlerinin tepkisine neden olduğuna dikkat çekiyor.

FT, “Bu karara yönelik itiraz edenlerin başında, Başbakan Theresa May’in Muhafazakar Partisi’nin milletvekilleri geliyor. Bunlar arasında 16,5 milyar sterlinlik büyüme planının ‘çok büyük ihtimalle’ hiçbir zaman hayata geçirilemeyeceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Boris Johnson da var. Muhafazakar Parti’nin Mayıs ayında Londra belediye başkanlığına aday gösterdiği, Heathrow genişlemesinden doğrudan etkilenecek olan Richmond Park bölgesinin milletvekili Zac Goldsmith de kararı protesto etmek için parlamentodan istifa etti” diyor.

FT’ye göre, karara karşı yükselen itirazların çokluğu, May ve Heathrow’un 1940’lardan bu yana güneydoğu İngiltere’de yapılacak olan bu en büyük havaalanı atılımını hayata geçirme konusunda karşı karşıya oldukları zorlukların boyutlarını da ortaya koyuyor.

Konuyu manşetine taşıyan bir diğer gazete olan The Daily Telegraph da Goldmisth’in istifasının ve parti içinden yükselen itirazların, May’in liderliğinin karşı karşıya kaldığı ilk büyük meydan okuma olduğunu öne sürüyor.

Gazete, Goldsmith’in istifasının ara seçimi tetikleyeceğini ve bunun da İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde (AB) kalmasını savunanlar tarafından hükümeti ikinci bir referanduma zorlamak için kullanılacağını vurguluyor. Gazetenin bildirdiğine göre, ara seçimin yapılacağı Richmond bölgesinde seçmenlerin yüzde 72’si AB’de kalınması yönünde oy kullandı.

The Times gazetesi de manşet haberinde Heathrow’a yapılacak yeni pistin projesiyle ilgili ayrıntılara odaklanıyor. Gazete, yeni proje kapsamında yapılacak olan pistin sekiz metre yükseğe inşa edileceğini ve böylece bölgeden geçen otoyolun güzergahının değiştirilmesine gerek kalmayacağını bildiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.