İngiltere’de tarihi demir yolu grevi sürüyor

İngiltere’de 41 bin demir yolu işçisi dünkü müzakerelerde anlaşma sağlanamaması üzerine bugün yeniden greve çıktı. İşçiler ücret ve koşullarda iyileştirme ve iş güvencesi talep ediyor.
İngiltere’de Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) üyesi yaklaşık 41 bin işçinin grevi bugün de devam ediyor. 13 şirkete bağlı demir yolu çalışanı son otuz yılın en büyük demir yolu grevinde ücret, işten çıkarmalar ve çalışma uygulamalarında yapılacak değişiklikler için iş bıraktı.
Hafta başındaki sözleşme görüşmelerinde ücret ve koşullar konusunda anlaşma sağlanamamasının ardından işçiler greve çıkmıştı. Salı günkü 24 saatlik grevin ardından Çarşamba günü müzakere masası kurulmuştu.  Ancak RMT sendikası ile işverenler arasındaki en son müzakerede de anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine işçiler bugün ikinci kez greve çıktı. Anlaşma yine sağlanamazsa işçiler cumartesi günü üçüncü kez greve çıkacak.

Bugün de Birleşik Krallık ülkelerinde gün boyunca sadece beş trenden biri ve çoğunlukla ana hatlarda çalışacak. Network Rail şirketi, bugün de demir yolu seferlerinin “Salı gününe çok benzeyeceğini”, sabahın ilerleyen saatlerinde başlayıp akşamın erken saatlerinde, saat 18.30 civarında sona ereceğini söyledi. Yolculardan “sadece gerekirse trenle seyahat etmeleri” istendi

RMT Genel Sekreteri Mick Lynch, sendikanın Network Rail ve diğer operatörlerle anlaşmazlığı çözmek için “yapıcı bir şekilde çalıştığını” ancak “çok ciddi gündem maddelerinin” çözümsüz kaldığını söyledi. BBC’ye konuşan Lynch, zorunlu işten çıkarmaların işçilere dayatılmayacağının garanti edilmesinin sendika için kritik bir nokta olmaya devam ettiğini belirtti. Lynch, hükümeti anlaşmazlığın çözümüne yönelik ilerlemeyi engellemekle suçladı ve müzakere masasında “sessiz bir ortak” olduğuna dikkat çekti.

Lynch cumartesi günü yapılacak bir sonraki grev gününün son olmayabileceğini de belirtti. EVRENSEL

2617180cookie-checkİngiltere’de tarihi demir yolu grevi sürüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 14 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.