İnsan Hakları İzleme Örgütü: Demokratik sürece saldırı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İmamoğlu’na verilen hapis ve siyası yasak cezasını ‘demokratik sürece yönelik bir saldırı’ diyerek niteledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilmesi ve siyasi yasak getirilmesi kararını eleştirdi. Hapis cezası ve siyasi yasak kararını ‘muhalefete yönelik haksız ve hesaplı bir saldırı’ olarak niteleyen HRW, İmamoğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtti. Örgüt, Türkiye vatandaşlarının seçme hakkının da ihlal edildiğini aktardı.

Mahkeme kararının ‘demokratik sürece yönelik bir saldırı’ olduğunu söyleyen İnsan Hakları İzleme Örgütü Program Direktörü Yardımcısız Tom Porteous, şu ifadeleri kullandı:

“2023 seçimleri yaklaşırken Ekrem İmamoğlu aleyhindeki karar, hükümetin, mahkemeleri kilit muhalefet figürlerini devre dışı bırakmak veya susturmak için kötüye kullanmaya hazır olduğunu gösteren, demokratik sürece yönelik bir saldırıdır.”

2654180cookie-checkİnsan Hakları İzleme Örgütü: Demokratik sürece saldırı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.