Joe Biden’in Türkiye yorumuna tepki

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Joe Biden’in Aralık ayında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki değerlendirmelerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından iktidar ve muhalefet bu sözlere tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumartesi sabah İngilizce attığı Twitter mesajında Biden’ın Türkiye ile ilgili değerlendirmesinin “katıksız bir cehalet, kibir ve ikiyüzlülüğe” dayandığını söyledi.

Kalın, “Türkiye’ye emir verme dönemi sona erdi. Ama bunu hala yapabileceğinizi düşünüyorsanız, buyurun. Bedelini ödersiniz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Biden’ın konuşmasının sosyal medyada yayılmasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada “ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Aralık ayında kullandığı, nitekim bugünlerde medyaya yansıyan ifadeleri Türkiye üzerinde oynanan oyunların ve müdahaleci yaklaşımların adeta bir yansımasıdır. Bu ifadeler demokrasiyle ve Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin doğasıyla örtüşmemektedir” diyerek Biden’ın sözlerini eleştirdi.

Biden’ın açıklamalarına AKP’nin yanı sıra muhalefet partilerinden de tepki geldi.

Biden ne dedi?

Sosyal medyada paylaşılan video, Joe Biden’ın Aralık ayında New York Times’ın hazırladığı The Weekly programından bir bölümü içeriyor. Videoda Biden’a sorulan soru duyulmazken 2 dakika 12 saniyelik görüntülerde Biden şu sözleri sarf ediyor:

“Bence yapmamız gereken ona (Erdoğan’a) karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz. Açıkça pozisyonumuzun parlamentoda da yer edinmek isteyen Kürt nüfusun entegrasyonunu sağlamak olduğunu söylemeliyiz. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyler hakkında sesimizi çıkarmalıyız. Yaptıklarının bedelini ödemeli. Bazı silahları ona satıp satmayacağımızla ilgili, bir bedel ödemeli. Özellikle de üzerinde F-15 uçurarak çözmeye çalıştıkları bir hava savunma sistemleri olduğunu düşündüğümüzde. Bunlar hakkında çok endişeliyim. Ama hâlâ, geçmişte yaptığım gibi, onlarla (muhalefet) doğrudan iletişimde olup, hâlâ var olan unsurlarını destekleyip onları Erdoğan’ı mağlup etmeleri için cesaretlendirebiliriz. Darbe ile değil, darbe ile değil, seçimle. (Erdoğan ve partisi) Dağıldı, İstanbul’da dağıldı, peki biz ne yapıyoruz? Oturup teslim mi olacağız? Yapacağım son şey ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Onunla Kürtler konusunda birkaç kez görüşmüştüm. O dönemde henüz üzerlerine gitmiyorlardı. Her neyse, şunu açıkça belirtmeliyiz… Günün sonunda Türkiye de Rusya’ya bağımlı olmak istemez. Çok endişeliyim, çok endişeliyim. Hava sahalarımız ve onlara erişimimiz konusunda da çok endişeliyim. Bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek onun bölgedeki faaliyetlerini tecrit etmek bizim için çok çaba gerektiren bir iş. Özellikle de Doğu Akdeniz’deki petrol faaliyetleri gibi uğraşması çok uzun süren birçok diğer konu… Ama cevabım şu; evet endişeliyim.”

Biden bu açıklamaları Demokrat başkan adaylığı kesinleşmeden önce, 16 Aralık 2019’da Amerika televizyon kanalı FX’te yayınlanan The Weekly programının çekimlerinde yapmıştı. The Weekly, New York Times’ın manşetlerinin arkasındaki hikayelere odaklanan bir belgesel serisi.

Sosyal medyada yayılan bölümler, programda yayınlanmamış ancak NY Times Ocak ayında yayımladığı Joe Biden profilinde, Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine yer vermişti.

DİĞER TEPKİLER

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de A Haber canlı yayınında “Şunu herkesin bilmesi gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişiminde de gösterdik ki demokrasimizi canımız pahasına korumaya kararlı bir milletiz. Yabancı devletlerin uygulayacağı hiçbir manipülasyon/müdahale asla milletimiz tarafında kabul edilemez.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da A Haber’e yaptığı açıklamada “Bu açıklamalar hadsiz ve küstahça” diyerek tepki gösterdi.

Biden’ın sözlerine AKP’den olduğu kadar muhalefetten de tepki geldi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Twitter’da “Millet iradesinden başka bir gücü asla tanımıyoruz” yazdı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, videonun yayın tarihinden 8 ay sonra paylaşılmış olmasına da dikkat çekti.

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın ise Biden’a şu sözlerle tepki gösterdi:

“Değil ABD başkanı adayı Joe Biden, yeryüzündeki hiç bir şahıs Türk siyasetine istikamet çizemez. Türk siyasetini dizayn edecek tek kudret Büyük Türk Milleti’dir. İktidarın demokratik usullere bağlı kalınarak, milletin iradesinin tam anlamıyla yansıtıldığı seçimler yoluyla el değiştirmesine inanmış olan biz İYİ Partililer, ABD Başkan adayı Joe Biden’ın küstah sözlerini şiddetle kınıyor ve haddini bilme çağrısında bulunuyoruz.”

Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı ve eski başbakan Ahmet Davutoğlu da millet iradesine vurgu yapan bir mesaj paylaştı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da millet iradesine vurgu yaptığı mesajında, Biden’ın sözlerinin şimdi gündeme taşınmış olmasına da dikkat çekti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da “Türkiye Türkiye’den yönetilir. Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz. Siz kendi dertlerinize yanın” diye tepki gösterdi.

Biden, Barack Obama’nın ABD başkanı olduğu dönemde (2009-2017) başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı. (BBC TÜRKÇE)

BARIŞ YARKADAŞ’TAN AÇIKLAMA

ABD’de başkan adayı Joe Biden’ın Türkiye hakkında açıklamaları yeniden gündeme gelirken gazeteci Barış Yarkadaş Erdoğan’ın muhalefetin ABD karşıtlığını eleştirdiği ve Joe Biden ile sarıldığı görüntüleri paylaştı.

Barış Yarkadaş’ın paylaşımı şöyle oldu:


1. Joe Biden’ın AKP’ye verdiği destek tartışılırken, arşivden çıkardığım bir belge… Erdoğan, 2005 yılında CHP’nin ABD karşıtı olmasından dert yanıyor ve partimizi Amerikancı çizgide durması için uyarıyor. CHP’nin ABD karşıtı tutumunu ise ‘talihsizlik’ olarak niteliyor. (Milliyet)


2- Bu da Erdoğan’ın Joe Biden’a karşı verdiği anti-emperyalist mücadeleden bir kare (GERÇEK GÜNDEM)

2441920cookie-checkJoe Biden’in Türkiye yorumuna tepki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.