Kağan Güner doğum gününde anıldı

Green Lanes’deki Lemon Câfe’de yapılan anma toplantısına Güner’in 40’a yakın dostu katıldı. Ruhi Su’nun öğrencilerinden ve Ruhi Su Dostlar Korosu’ndan Karabey Aydoğan’ın da sesiyle yer aldığı gecede Kağan Güner’in sevdiği şarkılar söylendi, onun için kadehler kaldırıldı.

İyi bir baba, uluslararası bir sanatçı ve cesur bir sosyalist olan Kağan Güner yaşadığı Londra’da Türkçe konuşan toplumun gelişmesinde, bilinçlenmesinde ve kendi kültürüyle var olmasında yadsınamaz katkıları olmuştu.

Cudana Güner

CUDANA ARTIK SOSYOLOG

Güner’in kızı Cudana’nın da geceye katılması da Güner’in dostlarına duygulu anlar yaşattı. Anma gecesinin Cudana’nın sosyoloji bölümünden mezun olduğu güne rastlaması da ayrı bir anlam taşıdı…

Kağan’ın dostları Kağan için çaldı söyledi

Güner’in arkadaşlarından İrfan Taştemur, “Kağan Güner’i Câfe Lemon’daki son yapıtlarından duvar resmi önünde anmanın ayrı bir anlamı var. Sevgili dostumuzu her yıl doğum gününde ve aynı yerde anmayı gelenekselleştireceğiz” dedi.

KAĞAN GÜNER?
1963 İstanbul doğumlu. 1990 yılından beri çalışmalarını Londra’da sürdürdü. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Endüstri Tasarımı bölümünde lisans eğitimini ve Londra Chelsea College of Art and Design – Public Art and Design Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Öğretim görevlisi olarak çalıştığı University of London – School of Oriental and African Studies’da, Modern Türk Sanatı üzerine doktora çalışmasını sürdürdü.

1993 yılında UNICEF Türkiye ulusal sanatçısı olarak seçildi. Merkezi Tokya’da bulunan UNESCO Asya ve Pasifik Kültür Merkezi başta olmak üzere uluslararası çocuk kitapları resimleme konkurlarında Türkiye’yi temsil etti ve ödüller kazandı. Londra’da basılmış 8 çocuk kitabı bulunuyor. Eserleri New York, Londra, Paris, Lizbon, Bratislava, Bologna, İstanbul, Tahran, Tokyo ve Seul gibi dünya başkentlerinde sergilenen Kağan Güner bugüne kadar Londra ve İstanbul’da pek çok sergi açtı.
Güner’in kızı Cudana (1990) sosyoloji bölümünü bitirdi, oğlu Temmuz (2003) ise ilkokula gidiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.