Kanal İstanbul rantına karşı çıkanlara polis engeli

Kanal İstanbul’a karşı yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi.

Kanal İstanbul’a karşı yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Yürüyüşün engellenmesine tepki gösteren yaşam savunucuları toplanma yerlerinde basın açıklaması düzenledi. İki kişi gözaltına alındı.

Birgün’de yer alan habere göre; uzmanların tüm uyarılarına rağmen iktidarın yapmakta ısrarcı olduğu Kanal İstanbul projesine karşı yapılacak yürüyüş polis tarafından engellendi. Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul projesine karşı Yeniköy’den Karaburun’a yürüyüş yapma kararı aldı.

Ancak koordinasyonun gerçekleştirmek istediği Yeniköy yürüyüşü polisler tarafından ‘pandemi, milli güvenlik, kamu düzeni ve genel ahlak’ gibi gerekçelerle engellendi.

Yaşam savunucularını yürüyüşün başlayacağı noktaya götürecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait araçlar ise ‘eksik evrak’ gerekçesiyle bağlandı. Koordinasyon üyeleri Yeniköy’de yapılacak yürüyüşün engellenmesinin ardından Avcılar, Şişli, Kadıköy ve Küçükçekmece’de açıklamalar yaptı.

CİNAYETE SESSİZ KALMAYACAĞIZ
Buluşma noktalarından biri olan Avcılar’da gerçekleştirilen açıklamada CHP Milletvekili Dr. Ali Şeker, “Biliyorsunuz ki balıkların dili yok, ağaçların dili yok, doğanın dili yok, bizim de dilimiz olmasın, lal olalım istiyorlar” dedi. Şeker, “Biz doğanın hakkını savunmaya devam edeceğiz, kör olmayacağız, dilsiz olmayacağız, sağır olmayacağız. Çünkü bu proje Marmara Denizi’nin ölümü demek ve böyle bir cinayetin işlenmesine kimsenin sessiz kalmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BİR KAÇ ŞİRKETİ ZENGİN ETMEK İÇİN
Diğer bir buluşma noktası olan Şişli de yapılan açıklamada ise, “Ülkede pandemi var, sağlık sorunu var devletin şu anda önceliği gerekli sağlık önlemlerini almak, okulları güvenli şekilde açmak, hastaneler yapmak, güvenli ulaşım sağlamak. Ancak İçişleri Bakanlığı birkaç şirketi daha da zengin edecek projeler yapabilmek için bize yasak kararları alıyor” dendi.

2452520cookie-checkKanal İstanbul rantına karşı çıkanlara polis engeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.