Karaot’u yedirtmeyiz!

TÜRKİYE KUMULLARINI 40 YILDA TÜKETTİ

1980’li yıllara kadar 36 bin hektar büyüklüğünde kumula sahip olan Türkiye, 845 kilometre uzunluğa ulaşan kumullarıyla Akdeniz ülkeleri arasında başı çekiyordu. Ancak bilinçsiz tahsisler ve hatalı kıyı kullanımları nedeniyle son 40 yılda kumullarımızın büyük bölümünü kaybettik. Havaalanında fabrikaya, petrol boru hattından termik santrale kadar akıl almaz yatırımlar için tahsis edilen kumullar en çok da turizm ve yapılaşma baskısıyla yok ediliyor.

92 DÖNÜM ALAN ÇEKEK YERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ

Türkiye’nin elinde kalan son kumullardan biri olan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Karaot sahili de, o akıl almaz tahsislerden birine daha kurban edilmek üzere. Maliye Bakanlığı, Karaot sahilindeki 92 dönümlük alanı, Fethiye’deki yat imalatçılarına çekek yeri yapılması için tahsis etti. Toprak Koruma Kurulu’nun da onay verdiği projeye ilişkin ÇED raporunun tamamlandığı öğrenildi. Pek çok canlı ve bitki türüne ev sahipliği yapan Karaot sahilinde, tekne imalatı, bakım ve onarım hizmetleri yapılması öngörülürken ayrıca alan çekek yeri olarak da kulanılacak. Kıyıdan 400 metre içeride yapılması planlanan çekek yerinde 35 işletmenin faaliyet göstereceği belirtiliyor.

FETHİYELİLER KARAOT’TA EYLEM YAPTI

Sektör temsilcileri ve yetkililer projeyle ilgili çekincelerin yersiz olduğunu savunuyorlar ancak Fethiyeli yaşam savunucuları Karaot’ta yapılması planlanan çekek yerine itiraz ediyorlar. Önceki gün Karaot sahilinde biraraya gelen Fethiyeli yaşam savunucuları ve köylüler çekek yerinin engellenmesi için eylem yaptılar.

‘ÇEKEK YERİ KİRLİLİK GEREKÇESİYLE TAŞINMASI İSTENİYOR’

“Karaot’u Vermiyoruz”, “Kuşları Yuvasız Çocukları Sahilsiz Bırakmayın” ve “Diren Karaot” yazılı dövizleriyle eyleme katılan yaşam savunucuları, projeye yönelik itirazlarını ilgili kurumlara ileterek konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. Burada bir açıklama yapan Kargı köyü Muhtarı Mithat Sarı, Fethiye’nin Karagözler mevkiinde faaliyet gösteren yat çekek yerinin, görüntü ve deniz kirliliği yarattığı gerekçesiyle 1999 yılında Yanıklar Köyü Karaot (Akgöl) mevkiine taşınmasının gündeme geldiğini dile getirdi.

MALİYE BAKANLIĞI 2010 YILINDA TAHSİS ETTİ

Söz konusu tesisin yerini belirlemek amacıyla 2008 yılında ÖÇK tarafından Çevre Düzeni Revizyon Planı hazırlandığına dikkat çeken Muhtar Sarı, 2010 yılında ise Karaot’taki hazine arazisinin, Maliye Bakanlığı tarafından 49 yıllığına Fethiye Yat ve Çekek İmalat ve Yapımcıları Kooperatifine tahsis edildiği bilgisini verdi. Karaot sahilinin yöre halkının denizden yararlandığı eşsiz bir doğa alanı olduğunu vurgulayan Muhtar Sarı, projeye göre deniz, kıyı ve karadan oluşan 203 bin metrekarelik alanın kullanılacağını, 14 bin metrekarelik kapalı alan inşa edileceğini de sözlerine ekledi.

900 YAT KAPASİTELİ TERSENADE SONA GELİNDİ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TEMA Muğla ve Fethiye Temsilcisi Okyay Tirli, ÖÇK alanı olan Karaot sahilinin nesli tehlike altındaki deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olduğunu belirterek, alanda yapımı planlanan 900 yat kapasiteli tersane projesinin son aşamaya geldiğini söyledi.

‘DOĞA TAHRİBATINA SİYASET ÖNCÜLÜK EDİYOR’

Yat çekek yerlerinin yapımına karşı olmadıklarını ancak tarım alanı ve doğal sit olarak belirlenen Karaot mevkiinde böyle bir girişimin yanlış olduğunu dile getiren Tirli, “14 yıldır bu karar yanlış olduğu için buraya devletimizin kurumları izin vermemiştir, ne oldu da izin verildi sorusu sıkça söylenmektedir. Halkımızın ve sivil toplum örgütlerinin tespitlerine göre bu doğa tahribatına maalesef siyaset öncülük etmektedir” dedi.

‘TURİSTLER DOĞAL GÜZELLİĞE GELİYOR’

TEMA temsilciliği olarak Fethiye Mimarlar Odası ile birlikte proje için hazırlanan ÇED raporuna itiraz ettiklerini de kaydeden Tirli, “Yapılması düşünülen tersanenin çevresi turizm alanıdır. Yanı başında yaklaşık 15 den fazla otel 4 bin yatak kapasitesi vardır. Bölgeye gelen turistler bölgenin doğal güzelliğine gelmektedirler. Bölgenin tarım ve turizm alanı olması ‘üstün kamu yararı’ niteliğini taşımaktadır” diye konuştu.

BÖLGE KORUNAN ALANLARLA ÇEVRİLİ

Türkiye, Akdeniz’in korunması için pek çok uluslararası sözleşmeye imza attığını anımsatan Tirli, “Muğla’da Fethiye’nin Karaot Çalış sahil şeridinin tamamı, Dalyan İztuzu sahili ve Patara kaplumbağa etki alanıdır. Ayrıca bu alanlar sulak alandır. Bahsi geçen sahil şeridi boyunca karasal alanlar, hassas zon, doğal sit, sığla ormanı, orman ve arkeolojik sit alanlarını içermektedir” görüşünü dile getirdi.

ÖLÜDENİZ VE ÇALIŞ GİTTİ, KARAOT KUMULU KORUNMALI

Kumul ekosistemleri konusunda araştırmalar yapan Prof. Dr. Turhan Uslu da, çekek yeri yapılması planlanan bölgede dünyada yalnızca Türkiye’de bulunan ‘Matthiolo bicornis – Silenetum kotschyi’ adında bir bitki topluluğu tespit ettiklerini belirterek, söz konusu bitki topluluğunun Fethiye Kargı kumulunun yanısıra Antalya’daki Kemer, Göynük, Çaltıcak ve Yeşilöz kumullarında bulunduğu bilgisini vererek, Fethiye’nin Çalış ve Ölüdeniz’deki kıyı kumullarının yok edilmesinin ardından Karaot kumulunu koruması gerektiğini kaydetti.

Fethiyeli yaşam savunucuları ve köylüler karaot sahiline yapılmak istenen çekek yerine karşı eylem yaptı

Eyleme çocuklar da katıldı

karaot sahili yöre halkının soluklandığı son alanlardan biri

KARAOT KUMSALINDA YAPILMAK İSTENEN ÇEKEK YERİNE YÖRE HALKINDAN TEPKİ VAR

1559920cookie-checkKaraot’u yedirtmeyiz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.