Kayseri saldırısına 2 gözaltı

Kahramanmaraş’ta Göksun-Kayseri karayolu 18. kilometresindeki jandarma karakolu önünde trafik uygulaması yapan ekipler, 06 E 1819 plakalı otomobili durdurmak istedi.

Önce yavaşladığı görülen otomobil, Uzman Çavuş A.Ç’ye çarptıktan sonra hızla olay yerinden uzaklaştı. Jandarma ekipleri, içinde 2 teröristin olduğu sanılan aracı Pınarbaşı Emniyet Müdürlüğü’nün önüne kadar takip etti.

Emniyet Müdürlüğü’nde nöbet tutan polis memuru Ahmet Geben, üst katları lojman olan binaya girmek isteyen teröristlere ateş açtı. Teröristler de karşılık verince çatışma çıktı. Bu sırada, teröristlerin bomba yüklü aracı infilak etti.

Patlamada yaralanan polis memuru Ahmet Geben, hastaneye kaldırılırken yolda şehit oldu.

Patlamada şehit olduğu bildirilen İsmail Sakın, kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşam belirtisi vermesi üzerine yoğun bakıma alındı.

Öte yandan, saldırıyı gerçekleştiren teröristler de patlamada öldü.

ARAÇ GAZİANTEP’TEN
Polis, saldırı sonrası faillerin belirlenmesi için geniş kapsamlı araştırma başlattı.

Araştırmalarda, saldırıda kullanılan aracın Gaziantep’ten alındığı ve burada bomba yüklendikten sonra, Osmaniye ardından da Kahramanmaraş güzergahını kullanarak Kayseri’ye ulaştığı belirlendi.

Takip sırasında telefon konuşmalarını da inceleyen polis, 2 isime ulaştı.

Aracı satın alan Erkan Ö. Mardin’de; aracı satan Necdet Ö. ise Gaziantep’te gözaltına alındı.

Zanlıların sorgusu terörle mücadele ekiplerince yapılıyor.

Son gelişmelerle ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin bir açıklama yaptı.

Yürütülen soruşturmada iki kişinin gözaltına alındığını belirten Şahin, ”Bağlantıları itibarıyla 06 plakalı aracın Gaziantep’te satışını yapan galeri sahibi ile sahte kimliği kullanılarak satış yapılan kişi gözaltında” dedi.

YARALILARIN İSİMLERİ

Patlamada Yağmur Işık, Emine Işık, Mehmet Yaşar Kuyumcu, İsmail Sakın, Zeynep Erkek, Turgut Koç, Hasan Karakaya, Gökben Salman, Bülent Keskin, Osman Kocamanoğlu, Levent Babacan, Hacı Uçar, Muharrem Gürbüz, İsmet Kaya, Mustafa Moğolkoç, Ramazan Kaya, Besim Kardaş ve Ebru Selvi isimli kişiler de yaralandı.

Kentteki çeşitli hastanelere kaldırılan yaralılar tedavi altına alındı.

UZMAN ÇAVUŞ DA HASTANEDE

Teröristlerin Kahramanaraş’tan kaçarken çarptıkları uzman çavuş da ilk müdahelesinin ardından Kahramanmaraş’a sevk edildi.

İLÇEDE ELEKTRİKLER KESİLDİ

Bu arada, patlamada bölgede park halinde bulunan polis araçları ile vatandaşlara ait çok sayıda araç hasar gördü. Emniyet Müdürlüğü binasındaki lojmanlar ile çevredeki ev ve iş yerlerinin camları kırıldı.

Patlama sırasında enerji nakil hatları zarar gördüğü için ilçeye elektrik verilemiyor.

Patlamada, İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının yüzeyinde de çatlaklar oluştuğu görüldü.

Olay yeri inceleme ekipler, bölgede çalışma başlattı.

MECLİS HEYETİ İNCELEME YAPTI

Öte yandan, TBMM Başkanvekili Sadık, AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Pınarbaşı ilçesine geldi.

Yakut ve beraberindekiler olay yerinde incelemede bulunduktan sonra helikopterle ilçeye gelen Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’den bilgi aldı.

ERDOĞAN: PKK’NIN VE BDP’NİN TAVRI ÖNEMLİ

Bu arada, Cuma namazının ardından konuyla ilgili gazetecilerin soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şehit polis için başsağlığı, yaralılar için ise şifalar diledi.

Saldırıyı canlı bombanın gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, “Canlı bombanın patlatılması neticesinde, maalesef bir şehidimiz bir de ağır yaralımız var. Tabii hafif yaralı olanlar da var. Bu canlı bomba ile ilgili olarak da araçta 2 kişinin olduğu söyleniyor. Tabii terör, her zamanki gibi fiillerine devam ediyor” dedi.

İsim vermeden BDP’nin saldırı karşısındaki tavrının önemine de vurgu yapan Erdoğan, şöyle konuştu: “Başta bölücü terör örgütünün kendisi ve siyasi uzantısı durumunda olan siyasi partinin, bu tavırlar karşısındaki durumu çok çok önemli. Onun için tabii bizler çok daha kararlı bir şekilde bundan sonraki süreçte bu mücadelemizi bölücü terör örgütüyle aynı şekilde devam ettireceğiz.”

ŞAHİN: CANLI BOMBA EYLEMİ

Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Terörün çılgın saldırıları devam ediyor” diye konuştu.

Şahin, ”Olayın başlangıcı Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinden başlıyor. Oradaki jandarmamızın bir trafik uygulamasından sabah erken saatlerinde kaçan araç tarafından bu canlı bomba eylemi gerçekleştirilmiştir” dedi.

‘SALDIRILAR ARTACAK’ DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, bu hafta içinde NTV’ye yaptığı açıklamada, terör saldırılarının artmasını beklediklerini söylemişti.

Şahin, “İstihbarat sayesinde eylemlerin yüzde 90’ı engelleniyor. Terör olaylarında belli bir artış bekliyoruz” demişti.

FOTOĞRAF: Şehit polis memuru Ahmet Geben.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.