Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla’ suçladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve aile bireylerinin yurt dışına kaçmak için hazırlık yaptığını ve bu hazırlık kapsamında iki vakıf aracılığıyla ABD’ye para transferi yapıldığını öne sürdü.

‘Bir kaçış planının anatomisi’ diyerek gündüz saatlerinde duyurusunu yaptığı konuşmayı akşam Twitter’dan paylaştı.

AKP’den iddialarla ilgili ilk değerlendirme Sözcü Ömer Çelik’ten TRT yayınında geldi.

Sözcü Çelik, “(Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş.” dedi.

Çelik, hukuk yollarına başvuracaklarını ve Kılıçdaroğlu’na ‘çok sert yanıt’ vereceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun iddiaları

Kılıçdaroğlu, “belgeler ve para akışları elimizde” diyerek, TÜRGEV ve ENSAR vakıfları aracılığıyla Amerika’ya para kaçırıldığını iddia etti.

CHP lideri bu paranın Erdoğan ve ailesinin yurt dışına çıkma hazırlığı kapsamında olduğunu da öne sürdü.

Kılıçdaroğlu dekont olduğunu söylediği bazı belgeleri de paylaştığı konuşmasında bürokratlara ‘suça alet olmama’ çağrısını yineledi.

Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi Kataristan’a dönüştürenler, Katar’a gider diye beklersiniz ya… Biliyorlar ki o ülkelerde hukuk yok, İlk uçakla geriye gönderirler bunları. ABD kanunlarının arkasına ise gizlenebilirler. Orası hukuk devleti. Yani hukuksuzlukla yok ettikleri ülkeden, Hukuka sığınmak için ABD’ye kaçmak istiyorlar.” dedi.

Ömer Çelik ne yanıt verdi?

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in TRT yayınında yaptığı açıklamalar:

“ABD’de yasalara göre kurulmuş derneklerden ve gelirlerden bahsediyor. Oradaki mali denetimin ne kadar güçlü olduğu biliniyor. (Bu vakıflar) Oradaki öğrencilerimize sahip çıkmak üzere kurulmuş.

“FETÖ’nün bu yapılardan neden rahatsız olduğunu biliyoruz. Ama Kılıçdaroğlu’nun aynı söylemle, neden rahatsız olduğunun sorgulanması gerekiyor.

“Kendisine verilmiş bazı iddiaları, bilgiymiş gibi toplumla paylaşıyor. Aslında bunlar şeffaf bir şekilde oradaki kurumların internet sayfasındaki açık bilgilerdir.

“CHP mutfağında olan birileri, belki de CHP yönetimini de by-pass ederek doğrudan Kılıçdaroğlu’na bunları “gizli, çok önemli, illegal bir takım belgelermiş gibi veriyor, o da her seferinde açıklıyor sonrasında duvara tosluyor. Bu bir siyaset yapma biçimi değildir. Bu bir siyaset dili değildir.”

2609200cookie-checkKılıçdaroğlu, ‘Erdoğan ve ailesini ülkeden kaçmak için hazırlık yapmakla’ suçladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.