Kılıçdaroğlu TÜİK’e alınmadı

TÜİK’in enflasyon oranlarını açıklamasının ardından CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” dedi, CHP heyeti TÜİK’e alınmadı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK’in enflasyon kararının açıklamasının ardından Twitter’dan, “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” diye yazdı.

Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin de aralarında bulunduğu heyetin TÜİK’e gitti. TÜİK, kapılarını açmadı.

İçeri alınmayan CHP heyetinde yer alan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, kapıdaki görevlilere TÜİK’in sitesinde “Bilgiye nasıl erişilir?” başlığı altında vatandaşların merkez teşkilata gelebileceğinin yazıldığını ve merkez teşkilata geldiklerini belirtti. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da kapıları açmayarak, TÜİK’in yasaları çiğnediğini söyledi.

TÜİK’in kapılarını açmaması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamalarda bulundu. TÜİK’in Cumhuriyetin önemli kurumlarından biri olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler, politikalar oluşturdular ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşırlar. Dün TÜİK’ten randevu istedik. Yanımızdaki milletvekili arkadaşlarımın tamamı, geçmişinde ekonomide çalışan arkadaşlarımız. Dolayısıyla buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik” dedi.

“KAPILAR KAPANIYOR”
TÜİK yetkililerinin randevu verilmediğini ifade ettiğini, ancak TÜİK’in internet sitesinde yer alan yazılı metni okuduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, “TÜİK’in internet sitesinde yazılı metni okuduk ‘Bilgiye nasıl erişilir? Mevcut diğer kanallar yoluyla ulaşmak istiyorsanız, merkez teşkilatımız veya bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatlarımıza gelebilirsiniz. TÜİK söylüyor bunu. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Şimdi TÜİK, bu tablo Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Hiçbir vatandaşın unutmaması gereken bir gerçekle karşı karşıyayız. Devletin bilgileri ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Böylesi bir tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Buraya niye geldik?” diye konuştu.

“TÜİK SARAY KURUMU OLDU”
CHP Genel Başkanı olarak milyonlarca işçinin, emeklinin, memurun hakkını korumanın kendisi için temel görev olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Benim siyaset yapma anlayışım budur. TÜİK, bir devlet kurumu olmaktan çıkmış bir saray kurumu haline dönüşmüştür. Burada çalışan arkadaşlar tamamı şunu unutmasınlar hepinizin tabii olduğu yasa devlet memurları kanunudur. Ben devlet memurlarına sesleniyorum. Görevinizi yapın hakkıyla yapın. Şu binada oturanlar unutmasınlar, oturduğunuz binalar, bu memleketin vatandaşlarının ödedikleri vergilerle yapıldı. Asla unutmasınlar, aldığınız aylıklar emeklinin, işçinin ödediği, ödedikleriyle aldığınız aylıklardır” ifadelerini kullandı.

AÇIKÇA SUÇLUDURLAR
Karşılaştıkları tabloya dair de Kılıçdaroğlu, “Bu tablonun cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım. Önemli bir kırılmanın da farkındayım. Eğer devleti oluşturan kurumlar bilgilerle halkın gelir düzeyiyle oynuyorlarsa, halkı yanıltıyorlarsa, onların hak ettiklerini onlara vermiyorlarsa, talimatla görev yapıyor yasaları yönetmelikleri kendi internet sitelerindeki çağrılara bile uymuyorlarsa açıkça suçludur” dedi

“YALAN DOLAN TÜİK RAKAMLARI”
Kılıçdaroğlu Twitter hesabından “Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!” diye yazdı.

TÜİK, Kasım ayı enflasyon oranları açıkladı. Kasımda enflasyon TÜİK’e göre yüzde 3,51; ENAG’a göre yüzde 9,91 arttı. TÜİK yıllık enflasyonu yüzde 21,31 olarak açıkladı, ENAG’a göre ise bu oran yüzde 58,65.

“GELİYORUM, HABERİNİZ OLSUN”

Süreç Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyadan yaptığı şu duyuru ile başladı: “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun”

KILIÇDAROĞLU TÜİK’E ALINMADI
Kılıçdaroğlu’nun TÜİK’e gideceğini duyurmasının ardından güvenlik görevlilerinin kapıları kapattığı bildirildi. Güvenlik görevlileri, randevusu olmayanların içeri alınmayacağını aktardı. Muhabirlerin, “Kılıçdaroğlu gelecek almayacak mısınız” sorusuna “Randevusu yoksa alınmayacak” yanıtı verildi.

Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un gittiği TÜİK, kapılarını açmadı. CHP heyeti, TÜİK’in sitesinde “yurttaşların merkez yerleşkesine gelip bilgi alabilecekleri” belirtildiğini ancak bu çağrıya uymayarak kapıyı kapatmalarına tepki gösterdi.

KAPALI KAPILAR ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTI
Kılıçdaroğlu TÜİK önünde şu açıklamayı yaptı.

SOYLU’DAN “TERÖR” VE “MEKAN BASMA” GÖNDERMELİ PAYLAŞIM
Gelişmeyle ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TÜİK’in sitesinde de belirtilen bilgi alma hakkının engellenmesine karşı girişimde bulunacağına Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.

Soylu Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

“Kılıçdaroğlu, suç ve suç örgütleri ilişkisiyle o iklimin ve sözlerin etkisiyle siyasi tarihimide görülmeyen yöntemlere başvuruyor.

ReklamAna muhalefet genel başkanı; PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip mekan basmaya gitmez.

Siyasetin ve devletin kaidesi bellidir. CHP, başında ehliyetini kaybetmiş bir kişi ve bunu istismar edenlerin işgalindedir.”

MERKEZ BANKASINA DA GİTMİŞTİ
Kılıçdaroğlu, dolar kurundaki yükselişlerin ardından 15 Ekim’de Twitter hesabından “Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu’nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz” ifadelerini paylaşmasının ardından Faik Öztrak, Selin Sayek Böke ve Bülent Kuşoğlu ile birlikte Merkez Bankası’na gitmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.