Koruma altındaki kanyonu merdiven yapmak için kestiler!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu’nda önce koruma statüsü değiştirildi, ardından ise cam köprüyü de içeren proje uygulamaya kondu. Proje kapsamında kanyonun doğal kayalıklarının kesilerek merdiven yapılmak istenmesi tepkiyle karşılandı…

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu’nda ilçe kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje ile restoran, kafe ve otopark gibi          tesislerin yanı sıra 83 metrelik bir de cam köprü inşa edilmesi planlanıyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından da desteklenen ‘Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor’ başlığını taşıyan proje için kanyon ve çevresinin koruma statüsü 2018’de değiştirildi. Toplamda 20 milyon TL’yi bulması beklenen proje ile bölgeye gelen ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor. Ancak yaklaşık yüzde 25’i tamamlanan proje kapsamında kanyon içerisindeki mağaraların ziyaret edilmesini kolaylaştırmak amacıyla koruma altındaki doğal kayalık alanın kesilerek metrelerce uzunluğunda yürüyüş alanı açılması tepki çekti. Uygulamaya tepki gösteren vatandaşlar, kanyonun doğal yapısının bozulmasına neden olanlar hakkında gerekli incelemenin yapılmasını talep etti.

Ardanuç’a 7 kilometre mesafede bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, bölgenin en önemli jeolojik ve doğal miraslarından biri. Uzunluğu 500 metreyi bulan kanyonun yer yer 200 metreye yaklaşan yükseklikteki kayalıkları, görkemli doğal peyzajlar oluşturuyor.

KANYON 2002’DE DOĞAL SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Barındırdığı doğal kaynak değerleri nedeniyle 2002 yılında 1. Derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan kanyonun çevresi de 3. Derece doğal sit alanı olarak ayrıldı. Son yıllarda kanyona olan ilginin artması üzerine ise daha çok ziyaretçiyi bölgeye çekmek amacıyla bir rekreasyon projesi gündeme geldi.

2018’DE STATÜSÜ DEĞİŞTİ, ARDINDAN TABİAT PARKI’NA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Ardanuç Kaymakamlığı bünyesinde hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen projenin uygulanabilmesi için önce Cehennem Deresi Kanyonu ve çevresinin korunan alan statüsünde değişikliğe gidildi, hemen ardından ise bölge Tabiat Parkı ilan edildi. Kanyon ve çevresinin koruma statüsü, 27 Nisan 2018’de dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak değiştirildi. Bu değişiklikten 4 gün sonra ise 1 Mayıs 2018 tarihinde kanyon Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Tabiat Parkı’ ilan edildi.

STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ İLE YAPILAŞMANIN ÖNÜ AÇILDI

Böylece 1. Derece doğal sit alanlarında hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmemesi engeli koruma statüsünde yapılan değişiklikle aşılırken, Tabiat Parkı statüsü ile de alanın kullanımına ilişkin daha geniş bir zemin yaratılmış oldu. Yapılan değişikliklerin hemen ardından ise kanyonun bulunduğu bölgeye daha çok ziyaretçi çekmek amacıyla Ardanuç Kaymakamlığı ve Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü projenin uygulanması için çalışmalara başlandı.

YIKICI PROJENİN ADI: ‘CEHENNEM DERESİNDE CENNET YAŞANIYOR’

Cehennem Deresinde Cennet Yaşanıyor’ başlığını hazırlayan proje için Haziran 2019’da ihaleye çıkıldı. Proje için hazırlanan görseller yörede yaşayan vatandaşların tepkisini çekerken, doğal mirasın tahrip edileceği endişesi ortaya çıktı.

ZİYARETÇİ ÇEKMEK İÇN KANYONU KESTİLER

Kanyonun üzerinde 83 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğindeki seyir amaçlı cam köprüyü de içeren proje kapsamında, restoran, kafeterya, otopark ve çeşitli sosyal tesislerin inşa edilmesi planlanıyor. Ancak proje kapsamında kanyonu oluşturan kaynak değerlerin başında gelen doğal kayalıkların merdiven yapmak amacıyla kesilerek tahrip edilmesi tepkiyle karşılandı. Kanyonun doğal yapısının yok edildiğini dile getiren vatandaşlar, sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla yetkililerden konuyla ilgili açıklama talep ettiler.

ZİYARETÇİLER MAĞARALARA KOLAY ULAŞSIN DİYE KESİLMİŞ

Proje hakkında bilgisine başvurduğumuz Ardanuç Kaymakamlığı yetkilileri ise kayalık bölgenin kesilme nedeninin bu alandaki mağaralara ziyaretçilerin daha kolay ulaşması amacıyla merdiven yapılmak istenmesi olduğunu belirtti. Şu ana kadar yaklaşık yüzde 25’lik kısmı uygulanabilen proje için 3 milyon TL harcandığı belirtilirken, çalışmalar tamamlandığında ise maliyetin yaklaşık 20 milyon TL’yi bulması öngörülüyor.

 

 

 

2612050cookie-checkKoruma altındaki kanyonu merdiven yapmak için kestiler!
Önceki haber“Rusya tahılımızı çalıp özellikle Türkiye’ye götürüyor”
Sonraki haberKarikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.