Londra’da hemşirelerden başbakanlık önünde

Londra’da, Başbakanlık konutu 10 Numara’nın önünde bir araya gelen hemşireler, “artık boş alkış ve jest yok, maaşa zam ver, sağlık sistemini destekle” yazılı pankart taşıdı.

Ülkede 40 bin hemşire açığı ve salgın nedeniyle yoğun bir tempoda çalışan hemşireler hükümetten yüzde 15 zam beklentisi içindeyken yüzde 1 zam verildi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın önünde bir araya gelen hemşireler, “artık boş alkış ve jest yok, maaşa zam ver, sağlık sistemini destekle” yazılı pankart taşıdı.

Hükümetin bütçe düzenlemesi kapsamında sağlık çalışanlarına sunduğu yüzde 1’lik zammı yetersiz bulan hemşireler, zammın yüzde 15 yapılması çağrısında bulundu.

Burada açıklama yapan Helen O’Connor, 28 yıl hemşire olarak görev yaptığını ve ücretlerin azlığı nedeniyle istifa ettiğini söyledi.

Şu an ülkede birçok hemşirenin ücret yetersizliği nedeniyle gıda bankalarından destek aldığına dikkati çeken O’Connor, Kovid-19 salgını sırasında binlerce insanın hayatını kurtaran hemşirelere yapılan yüzde 1’lik zam teklifinin onları hiçe saymak anlamına geldiğini, maaşların iyileştirilmemesi durumunda çok sayıda hemşirenin iş bırakabileceğini belirtti.

İngiltere’de hemşire sendikası Royal College of Nursing (NRS) Güneydoğu İngiltere Bölge Sorumlusu Patricia Marquis, dün yaptığı açıklamada, hükümetin sağlık çalışanlarına yüzde 1’lik zam teklifini yetersiz bulan “önemli sayıda” hemşirenin Kovid-19 salgını sona erdiğinde iş bırakabileceği bildirmişti.

Marquis, “Hükümetten yedikleri bu tokat hemşirelerin, hükümetin ve halkın bir kısmının kendilerine yeterince değer vermediği yönündeki hislerini güçlendirdi.” ifadesini kullanmıştı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock ise sağlık çalışanlarına sundukları maaş zammını savunarak, zammın salgın nedeniyle ülkenin içinde bulunduğu zor mali koşulları yansıttığını belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.