Mahkeme, Eskişehir’deki kızıl geyik katliamı ihalesini durdurdu!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Eskişehir’in Mihalıçcık, Alpu ve Beylikova ilçeleriyle merkeze bağlı Kalabak Mahallesindeki ormanlık alanlarda yaşayan 18 kızıl geyiğin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 20 Temmuz’da yapılacağını duyurduğu ihale Mahkeme tarafından iptal edildi.

Doğa Koruma ve Milli Paklar (DKMP) 5. Bölge Müdürlüğü bünyesinde yapılacağı duyurulan kızıl geyiklerin avlatılmasıyla ilgili ihaleye kamuoyundan tepki gelmişti. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Gülçin Yapıcı’nın ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açtığı davaya bakan Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, ihaleyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCUSU AVUKAT DAVA AÇTI, KATLİAM İHALESİ DURDURULDU

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı DKMP 5. Bölge Müdürlüğü’nün 20 Temmuz’da yapacağı 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin ihalenin yürütmesini durdurdu. Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Avukat Gülçin Yapıcı’nın, ihalenin iptaline ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı açtığı davaya bakan Mahkeme, ihaleyi yapacak davalı kuruluş olan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 18 kızıl geyiğin avlanması için hangi nedenlerden dolayı popülasyon dışına çıkarıldığına ilişkin bilgi ve belgeleri iletmesi ve yeni bir karar verilinceye kadar idari işlemin yürütmesinin durdurulmasına hükmetti.

ESKİŞEHİR KENT KONSEYİNDEN KARARI KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

Eskişehir Kent Konseyi, ihaleyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından kısa bir değerlendirme ile gelişmeyi kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, “Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen 2020-434 esas numaralı karar ile Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından Sivrihisar, Mihalıççık, Alpu, Beylikova ilçelerimiz ve merkeze bağlı Kalabak mahallemizde kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin 20 Temmuzda yapılacak ihale durdurulmuştur. Canlarımızın sesine ses olan Sayın Av. Gülçin Yapıcı’ya, Hayvan Hakları Çalışma Grubumuzun Başkanı Ece Bilgin ve grup üyelerimize ve ayrıca tüm hayvan severlere teşekkür ederiz” ifadelerine yer verildi.

 

 

2434370cookie-checkMahkeme, Eskişehir’deki kızıl geyik katliamı ihalesini durdurdu!
Önceki haberDSÖ: Dünyadaki vakaların yüzde 10’u sağlık personeli
Sonraki haberNeden barolar?
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.