İngiltere Irak sürecini soruşturacak

Dışişleri Bakanı David Milliband, parlamentoda yaptığı açıklamada, soruşturmanın Temmuz sonundan itibaren mümkün olan en kısa zamanda başlayacacağını söyledi.

Bu tarihte Irak’ta bulunan en son muhahip birliklerin de geri çekilmiş olması planlanıyor.

Hükümet daha önce böylesi bir soruşturmayı, ancak İngiliz askerlerinin sıcak çatışmalardan tümüyle çekilmesinden sonra değerlendirebileceklerini söylemişti.

Irak’taki İngiliz askerlerinin sayısı Temmuz sonunda 4,100’den 400’e indirilecek.

Muhalefetteki Muhafazakarlar ise soruşturmaya hemen başlanmasının önünde hiçbir “makul engelin” bulunmadığını söylüyor.

Dışişleri Bakanı Milliband, bakanların kapsamlı bir soruşturma açılması konusunda hemfikir olduklarını ama bunun ne zaman olacağı ile ilgili bir ayrıntı vermeye hazır olmadıklarını söyledi.

‘ÜZÜCÜ BİR HATA’

Muhafazakar Partili gölge dışişleri bakanı Willam Hague ise parlamenterlere hitaben yaptığı konuşmada, sürecin hemen başlaması gerektiğini ve halihazırda başlamamış olmasının bile “üzücü bir hata” olduğunu söyledi.

Irak’ta ölen İngiliz askeri personelinin aileleri de İngiltere başbakanlığına bir mektup yazarak, kapsamlı bir soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

İngiltere’de şu ana kadar konuyla ilgili olarak iki ayrı soruşturma açılmıştı. Bunlardan biri “Hutton” diğeri ise “Butler soruşturması” olarak anılıyor.

Adını Başyargıç Lord Hutton’dan alan ilk soruşturma, Ağustos-Eylül 2003’te yapılmıştı. Lord Butler tarafından yürütülen soruşturma ise 2004’ün ilk yarısında yapılmıştı.

Butler soruşturması savaş öncesindeki “istihbarat hatalarını” ele alırken Hutton soruşturması eski hükümet danışmanı David Kelly’nin ölümüne uzanan süreci ele almıştı. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.