Obama, McCain'i yine solladı

CBS televizyonuyla New York Times gazetesinin ortak anketinde Obama'nın, yüzde 43'e karşı yüzde 48'le önde gittiği görüldü. Aynı ankette bir hafta önce McCain'in iki puanlık üstünlüğü vardı.


Zogby kuruluşuyla Reuters'in ortak anketinde de, Obama iki puan farkla önde çıktı. Bu ankete göre Obama yüzde 47, McCain yüzde 45 oranında destek aldı.
Dikkatle izlenen Gallup kuruluşunun günlük anketinde de Obama, yüzde 45'e karşı yüzde 47'yle McCain'in önünde yer aldı. Aynı ankette bir gün önce McCain, bir puan farkla öndeydi.


McCain, Cumhuriyetçi Partinin eylül başındaki kongresinin ardından Obama'nın önünde altı puanı bulan farklarla üstünlük sağlamıştı. Ancak bu üstünlük uzun sürmedi.


ABD'de ekonomik alanda son birkaç günde meydana gelen olumsuz gelişmelerin, Cumhuriyetçi McCain'in bazı seçmenlerce mevcut Cumhuriyetçi yönetimle özdeşleştirilmesine ve dolayısıyla Obama'nın anketlerde aldığı desteğin artmasına yol açtığına işaret ediliyor. Bu çerçevede özellikle bağımsız seçmenlerin son günlerde McCain'den Obama'ya kaydığına dikkat çekiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.