23.1 C
Istanbul
Saturday, July 24, 2021
Ana Sayfa TÜRKİYE Oktay: Türkiye, S-400’le ilgili kendi çıkarlarını düşünür

Oktay: Türkiye, S-400’le ilgili kendi çıkarlarını düşünür

Rusya’dan S-400 alımıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay “Türkiye kararını verirken sadece kendi çıkarlarını düşünür. İlk teslimatı temmuzda almayı düşünüyoruz.” dedi.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin S-400 alımıyla ilgili olarak Oktay şunları kaydetti:

“Türkiye S-400 ile ilgili kendi çıkarları neyse onun gereğini yapıyor, kendi kararını veriyor, kendi seçimini yapıyor. S-400 ile alakalı ilk teslimatı temmuzda almayı düşünüyoruz. S-400’ü almamız, Patriotlarla alakalı ‘almıyoruz’ anlamında değil. Bizim ihtiyacımız var ve orada da şartlarımız sağlanırsa oturur konuşuruz. Rusya’dan S-400 alımı) Herhangi bir konuda, hele hele imza atmışsak, gereğini yaparız. Türkiye’nin inatlaşma vesaire gibi bir tutumu da yok.”

Oktay, “Türkiye’deki piyasanın bugünkü ve gelecekteki durumuyla S-400’ün uzaktan yakından bir alakası yok” diye konuştu.

“BİZ HER ZAMAN FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYONA HAZIRIZ”

Fırat’ın doğusuna operasyona dair Oktay, “Bugün girebilecek şekilde, biz her zaman hazırız” ifadelerini kullandı.

Oktay, “Türkiye’ye karşı güvenlik tehdidi oluşturabilecek hiçbir faaliyete biz müsaade etmeyiz. Böyle bir şey olursa bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz, bunu yapacağız. Münbiç’te de yapacağız” şeklinde konuştu.

“Biz ne gerekirse yapacağız, burada teröristlerin varlığına ve Türkiye’ye tehdit oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz.” diyen, Oktay, Münbiç’le ilgili de “Diplomatik boyutuyla bunu masada konuşuruz, değilse sahada bunun gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay, “ABD’nin ücretsiz şekilde gönderdiği 23 bin tır ağır silah nereye gidiyor? Türkiye’ye tehdit olmayacak mı bu silahlar?” dedi.

“MİLLETİMİZ KENDİSİYLE ALAY EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEZ”

Oktay, CHP-İYİ Parti ittifakı ile ilgili olarak, “Bu ittifakın parçası olan ama milletin karşısına çıkıp da cesaretli bir şekilde ‘HDP de buradadır’ diyebileceğimiz, o cesareti gösterecek bir ittifak görmüyoruz karşımızda, ama ittifak bu” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasında şunları kaydetti:

“Siz dolaylı olarak getirip de bunu (HDP) bir ittifakın parçasına dönüştürdüğünüzde tabii ki milletin karşısına da çıkıp ‘bu ittifakın parçası da şudur’ diyemezsiniz. Böyle bir şeyle karşı karşıyayız. Doğuya gidiyorsunuz bir tanesi çıkarmıyor, öbürüne gidiyorsunuz diğeri çıkarmıyor. Bu, milletle alay etmektir. Milletimiz kendisiyle alay edilmesine asla müsaade etmez. Bunun bedelini çok ağır ödetir. 31 Mart’ta da bunu göreceğiz zaten.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.