Oscar Wilde’in ‘Ciddiyetin Önemi’ Oyunu, Londra’da Yeniden Sahnede

Aslen İrlandalı olup, kendisi de Londra’da göçmen olarak yaşamış Oscar Wilde’in defalarca sahnelenmiş oyunu Ciddiyetin Önemi’ (The Importance of Being Earnest) ilk defa coğunluğun Türkiyeli olduğu, Fransa, Yunanistan, Kanada-Macaristan ve Finlandiyalı göçmen oyuncular tarafından İngilizce olarak izleyiciyle buluşuyor.

Londra ve Britanya genelinde hem Türkçe konuşan toplumu hem de İngilizce konuşan toplumları bir araya getiren sanatsal girişimleri ile Pan Productions UK, geçtiğimiz sene yapımcılığını üstlendiği Ciddiyetin Önemi (The Importance of Being Earnest) ile elde ettiği büyük başarı sonrası ikinci kez Londra’da 6-18 Ocak 2020 tarihleri arasında Tower Theatre’da sanatseverlerle buluşacak.

Aslen İrlandalı olup, kendisi de Londra’da göçmen olarak yaşamış Oscar Wilde’in defalarca sahnelenmiş oyunu Ciddiyetin Önemi’ (The Importance of Being Earnest) ilk defa coğunluğun Türkiyeli olduğu, Fransa, Yunanistan, Kanada-Macaristan ve Finlandiyalı göçmen oyuncular tarafından İngilizce olarak izleyiciyle buluşuyor.

Göçmen oyuncu grubu ile bir ilke imza atan oyun, hikayesindeki ‘kimlik karmaşası’ temalarını daha kişisel bir düzlemde yansıtmayı başarırken, her oyuncu göçmen sıfatı ile beraberinde getirdikleri ‘kimlik karmaşası’ konusunu karakterleri ile birleştirerek Wilde’ın kültleşmiş oyununa yeni bir boyut katıyor.

Oyunun ödüllü yönetmeni Aylin Bozok, “Göçmen ebeveynlerin çocuğu olarak, İsviçre’de doğdum, Türkiye’de büyüdüm ama ikisine de ait olduğumu hissetmedim. Şüphe etmeden söyleyebilirim ki, kendimi Londralı gibi hissediyorum. Bu klasik oyununa da yakınlık kurmakta zorlanmadım, çünkü kültürel farklılıklara rağmen insan insandır, gerçekliklerinde ve yalanlarında da” dedi.

Yapımcı Zeynep Dalkıran Oscar Wilde’in da bir göçmen olduğunu ama anlattığı hikayelerin göçmenlerle sınırlı kalmadığının altını çizdi. “O insan hikayelerini anlattı. Bizim de bu anlattığımız hikaye Türk, Yunan, Kanadalı, Fransız hatta Ingiliz olmakla da sınırlı degil. Bu oyun icin çalışmış herkes bu hikayeyi kendisiden, geçmişinden ve tecrübesinden bir şey katarak geliştirdi. Bu sentezi sizinle ikinci kez paylaşabileceğimiz icin çok heyecanlıyız!” dedi.

Ciddiyetin Önemi, Kraliçe Viktorya dönemindeki İngiliz toplumununun muhafazakar sosyal kalıpları üzerinden insanı insan yapan değerler ve kimlik üzerine sorular sorar.

Taşlamalı bir güldürü olan oyun, aslında bireylerin sözde görkemli Viktorya çağında yaşadıkları saygın hayatlarına ve ikiyüzlülüğe olan tepkidir.

Türk, Yunan, Fransız, Finlandiya ve Kanadalı oyuncuların sergilediği bu klasik Ingiliz oyununun hikayesi nereden geldiğini bilen ama kim olduğunu bilmeyen Algernon ve kim ve nerede oldugunu bilen ama nereden geldiğini bilmeyen Earnest’i anlatır.

Ana dilleri başka olup, İngiltere’yi yuva bellemiş, yaşam mücadelesini İngilizce verip, İngilizce rüya gören göçmen gruplarını bu oyun çok yakından ilgilendirir.

The Importance of Being Earnest

YAZAN : Oscar Wilde
YÖNETEN : Aylin Bozok
BESTE : Andrea Boccadoro
SES TASARIM : Neil McKeown
IŞIK : Morgan Richards
SET&KOSTÜM : Aylin Bozok
YÖNETMEN ASİSTANI : Morgan Richards
YAPIM SORUMLUSU : Onur Uz
GRAFİK TASARIM : Duysal Tuncer
FOTOĞRAF&VİDEO : Pozi Poyraz Şaroğlu
PRODÜKTÖR : Zeynep Dalkiran

OYUNCULAR :
JOHN WORTHING: Louis Pottier Arniaud
ALGERNON MONCRIEFF: Duncan Rowe
GWENDOLEN FAIRFAX: Pınar Öğün
CECILY CARDEW: Glykeria Dimou
LADY BRACKNELL: Ece Özdemiroğlu
MISS PRISM: Serpil Delice
LANE + MERRIMAN: Nea Cornér
REV. CHASUBLE: Irem Çavuşoğlu

6-18 Ocak 2020 – Tower Theatre
*Oyun 2 perde olup, seyir süresi 2 saat 20 dakikadır.
20 dakika (interval dahil)

W : https://www.panproductions.co.uk
M : 0794 443 03 49
Instagram : @panproductionsuk

İLGİLİ HABER VE KÖŞE

DEFNE ESKİOĞLU’NDAN OYUN YORUMU: SEN KİMİM
https://acikgazete.com/ben-kimim/

BU OYUN KAÇMAZ
https://acikgazete.com/bu-oyun-kacmaz-ciddiyetin-onemi/

2372470cookie-checkOscar Wilde’in ‘Ciddiyetin Önemi’ Oyunu, Londra’da Yeniden Sahnede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.