Özgür Özel: Seçimi kaybetmemek uğruna tükürdüklerini yalıyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ın konuğu oluyor.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah’ta gündemi değerlendiriyor.

Özel’in satırbaşları şöyle:

Darbeci, hain diyordu, el ele göz göze geldi. Bir ülkede darbe oluyorsa darbecilere karşı ülkedeki seçilmişi savunmak yanlış bir iş değildir. Mısır’da Türkiye’nin darbeye karşı pozisyon açması doğruydu ama iki ülke arasında ebedi düşmanlık süremez demiştik. Mısır’la diplomatik ilişkiler sürmelidir dediğimiz de Erdoğan bize ‘Darbecilerle el tutun’ diyordu.

Komşularla sıfır sorun diye çıktıkları yolda dünyada sırf sorun noktasındalar. Ülkede para yok, gerçek anlamda müttefik olmamız gereken dünya Türkiye ile ilişkiyi kesti. BAE laf söylüyorlardı oradan gelecek 10 milyar dolar karşılığında tükürdüklerini yaladılar. Seçimi kaybetmemek uğruna tükürdüklerini yalıyor. Tükürdüğü suratı yalıyor, ittirdiği eli tutuyor.

Taksim’de terör saldırısı
Bir takım algı operasyonları için bir takım açıklamalar devlet ciddiyetine yakışmıyor. Daha iki saat olmuş bomba patlayalı Cumhurbaşkanı ‘Bendeki bilgiye göre kadın bir terörist’ diyor. Düşünki sen teröristsin, beni fark ettiler dersin kaçar gidersin. İki saat içinde daha yakalanmamış teröristin cinsiyetini söylemenin ne faydası var. Ya da Süleyman Soylu’nun bir hafta sonra kendi kendini yalanlayacağı açıklamaları yapmanın ne faydası var?

Süleyman Soylu’nun durumu şu. Gündemde kalayım da nasıl kalırsam kalayım.

Bütçede tartışma
Kaç bakan geldi gitti. Vahit Kirişçi geldi gitti, Mehmet Muş gitti geldi. Bu arkadaşlara o uslupla bir kelime söylese bizim gruptan birisi genel başkan açar telefonu ‘Özgür yakışıyor mu?’ der.

Adam kapıdan giriyor elinde kırmızı bir dosya ile sırıtarak kapıdan giriyor. Tahrik etmeye gelmiş. Orada bir olay çıkaracak ve hem gündeme gelecek hem de görevden alınmasına engel olacak. ‘120 tane terörist kaldı Türkiye’de. Ayakkabı numaralarına kadar biliyorum’ diyen adam Türkiye’nin gözbebeğinde bomba patlatılıyor daha ne olacak?

İstifa neden gerekiyor? İlk an yaptığı açıklamalar birbirleriyle çelişiyor. Kendisini pamuk ipliği tutuyor. Görevden alınacak ittifak içi dengelerden dolayı duruyor. Milletin meclisinde önüne gelene iftira. Soylu’nun oradaki hallerini görüp de bu adam niye hallendi diye düşünenlere söylüyorum. Bu adamın kendisini düşünmek ve hesap vereceği günlerin gelmesini engellemek dışında bir davranışı yoktur.

‘Kınıyoruz’
Demokrasilerde ortada soru bırakılmaz. Tolga Şardan diye bir gazeteci var. ‘Bu terörist Türkiye’ye girdi, takipteydi. Takipten kaybedildi, eylemi yaptığı an fark edildi’ diyor. Bunun bir açıklanması lazım.

İlk dakikada Soylu’dan şunu duydum. ‘Amerika’nın taziyesini kabul etmiyoruz’ dedi. Bu kadar emin, net. Ertesi gün ülkenin cumhurbaşkanı ABD’nin taziyesini kabul etti, sosyal medyadan paylaştı. Soylu’ya ‘Evladım Süleyman sen çık dışarı’ mı diyecek? Bu hale düşmüş bir bakan o koltukta nasıl oturur?

Ben devletin resmi açıklamalarına inanırım. Tatmin edici, şüpheye yer bırakmadan yapılır.

PKK’nın yaptığıyla ilgili açıklamalar var. PKK’nın yaptığı bu eylemi kınıyoruz. IŞİD de yapsa kınıyoruz. Kınamayıp bundan bir santim ileride veya geride olacağımız bir terör eylemi yok.

Pençe-Kılıç Harekatı
Mehmetçiğin ayağına taş değmesin. Bir uyarı yapmak gerekirse istihbarat konusunda çok dikkatli olmak lazım. Sınırın iki tarafında akraba siviller yaşıyor, bir yanlış istihbarat Türkiye’yi zor durumda bırakacak işler olabiliyor. Teröristleri vurup döndükten sonra CHP bundan memnuniyet duyar. Mehmetçiğin ayağına taş değmesin.

‘Erdoğan da dahil Soylu’nun açıklamasına inanmıyor’
Birisi çıkacak ‘Süleyman’ın söylediği her şeyi unutun doğrusu budur’ dese biz buna itibar ederiz. Benim işim AKP’li isimlerin ne dediklerini takip etmek. Afrin’den geldi, Münbiç’ten geldi, 4 ay önce geldi bilgisi var. ‘1 yıldır bizim mahallede oturuyordu’ diyen birisi var. 29 kişi sınır dışı edildi bilgisi var, bu bilgiler varsa niye önce sınır dışı edilmedi?

Ülkenin Cumhurbaşkanı ‘Validen aldığım bilgiye göre’ diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Soylu’nun açıklamasına inanmıyor.

Gri liste demek bir ülkenin kara listeden önce bulunduğu en kritik yer.

Cemil Çiçek’in açıklamaları
Bir iktidar uzadıkça yozlaşır. Mutlak iktidar mutlak yozlaşır. Demokrasi yönetilenin güçlü olması demektir. Merkel ve benzeri liderler var. Görev süreleri 1,2 dönem. Dünyanın en pahalı arabalarını üretiyorlar. Bir de başka ülkeler var. Liderleri 20-30-40 yıl oturuyor. Bunların liderleri en pahalı arabalara biniyor. Halk fakir, liderler saraylarda oturuyor.

Cemil Çiçek içeriden çok esaslı bir eleştiri yapmış. Bülent beyin çok zor 15 Temmuz sonrası cadı avı olduğu sürede bir cenazeye katıldım. Cenaze sahibi o anda tutukluydu. Geldi elleri kelepçeli babasının tabutunu taşıyamaz haldeydi. Ben orada müdahale ettim. Kaçacak hali yok. Sonradan da suçsuzluğu ortaya çıktı. Sonra Bülent bey Meclis’teki odama teşekkür etmeye geldi.

Bülent beyin de Cemil Çiçek’in de yaptığı uyarıların bana değil partisine faydası var.

Bu güç zehirlenmesi, gitmeyiz, herkese terörist deriz…

Katar’da dünya kupası
Olmadığımız dünya kupasının güvenliğini Türk polisimiz sağlıyor. Türk polisine özel güvenlik muamelesi yaptırıyorlar.

Eurovision sevincimiz vardı şimdi katılmayan bir ülke haline gelmiştir. Sertab Erener ile birinci olmuştuk. Dünya kupasında üçüncü olmuştuk şimdi katılamayan bir ülke haline geldik. Gururun kırılıyor yani.

Başörtüsü tartışması
Bütün yaz tam kadro sahadaydık. Genel başkanımızla birlikte 7 farklı ilde grup toplantısı yaptık. Kapalı toplantılarda sayın genel başkana sorulan soru ‘Evet çok doğru söylüyorsunuz açız, yoksuluz, geleceğimizden kaygılıyız size oy vermek istiyoruz. Bir korkumuz var. CHP gelirse, Kılıçdaroğlu gelirse başörtüsü yakalanır diyorlar’ diyorlardı. Sayın genel başkan kapalı kapılar ardında verdiği güvenceyi tarih önünde kayıt düştü. Bu önemli bir iş. Ben AK Parti’nin yerinde olsam ‘Bu önemli bir adımdır’ derim. Erdoğan’ın verdiği refleks, ‘Burası benim alanım’ diyor. ‘Ben gollük pası aldım, attım’ diyor.

Demokrasilerde bir metin geliyorsa metin görülür. Biz sandık güvenliği diye MHP’ye gitmek istedi, randevu vermedi. Yüzümüze bakmaya yüzü yok.

Ne olur bu işin sonu? Her gün anayasayı çiğneyen biriyle anayasayı değiştirmeyiz. Bu iş gelecek Meclis’in, anayasaya uyma taahhüt gerçekten inanan Meclis’in ve liderlerin işidir. Anayasalar her doğan için yapılır bu anayasa Erdoğan için yapılıyor.

Bahçeli’ye borsa yanıtı
Siyasetsizliğin, çaresizliğin ve umut veremememin sonucu bu. Hakaretle, küfürle ilgi toplamaya çalışmak. Var mı bunu taktir eden? Bunu gerçekten kale almıyoruz. Geçtiğimiz aylarda da uyarmaya çalıştı. Borsa yukarı gidiyorsa hepimiz seviniriz. Biz Türkiye’yiz ya. Belli hisseler bilerek şişiriliyorlar. Bunlara kanmayın diye küçük yatırımcıyı uyarıyor.

Devlet Bahçeli herhalde o manipülasyonun bir yerinde olacak ki bu kadar sinirlenmiş.

Altılı masada ‘Martta seçim olabilir’ çıkışı
Ekonomi ile ilgili yaptığı bütün yorumlara katılıyorum. Aralık ayından itibaren baz etkisiyle enflasyon düşecek. Enflasyon düşecek demek hayat pahalılığı azalacak demek değil. Enflasyon hayat pahalılığın artış hızı. Hayat pahalılığın ortadan kalkması için enflasyonun eksi olması lazım.

Enflasyon farkı verilecek şimdi. Asgari ücrete önemli bir zam yapılacak. Bu verilen paranın enflasyona hiçbir etkisi olmuyor. Önce devlet kaşıkla verecek, bir iki ay sonra enflasyon aracılığıyla kepçeyle geri alacak. Ocak ayında verilen paranın Mart ayında eridiğini görecek ve hükümet bir erken seçime muhtaç.

Nisan ayının 7’sinde seçim olursa eski seçim kanununa göre oluyor. Halk TV

2648660cookie-checkÖzgür Özel: Seçimi kaybetmemek uğruna tükürdüklerini yalıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.