Patronlar kulübü de topa girdi: Çözün şu döviz işini yoksa…

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “Sorunları zora girdikten sonra çözmeye çalışırsanız çok daha büyük sonuçlara katlanmak zorunda kalırsanız. Bıçak kemiğe dayanmadan önlem almalısınız” dedi.

2018 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nı bugün yapıyor. Toplantı, TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in açılış konuşmalarıyla başladı.

“Yüksek büyüme ile ekonominin tekerleri hızlı dönüyor ama yüksek cari açık ve enflasyon ile patinaj yapıyoruz. Şu anda yaşadığımız durum budur” diyen Bilecik, kalıcı başarıya ulaşmak için ekonominin akılcı politikalarla yönetilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya’nın aktardığına göre, TÜSİAD Başkanı Bilecik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

– Ekonomi yönetiminin bıçak kemiğe dayanmadan önlem alması gerekir.
– Büyüme modelimizi gözden geçirmemiz gerekiyor.
– Güven veren yeni bir ekonomi anlayışına ihtiyacımız var.

‘EKONOMİNİN AKILCI POLİTİKALARLA YÖNETİLMESİ GEREKİR’

Sorunları zora girdikten sonra çözmeye çalışırsanız çok daha büyük sonuçlara katlanmak zorunda kalırsanız. Çatınızı güneşli havada tamir etmelisiniz. Dün MB tarafından atılan adım son iki haftadır yaşanan süreçte bir miktar rahatlık sağladı.

Bundan sonraki süreçte ekonomi yönetiminin ahenk içinde politika yapmasını bekliyoruz. Kalıcı başarıya ulaşmak için ekonominin akılcı politikalarla yönetilmesi gerekir.

Ucuz para dönemi sona erdi. Ucuz ve bol para ile büyüme sağlama gibi bir seçeneğimiz artık yok.

‘KUVVETLER AYRILIĞI ENTELEKTÜEL BİR TARTIŞMA KONUSU DEĞİL, DEVLETİN OLMAZSA OLMAZI’

Yüksek büyüme ile ekonominin tekerleri hızlı dönüyor ama yüksek cari açık ve enflasyon ile patinaj yapıyoruz. Şu anda yaşadığımız durum budur.
Hukuk devleti her şeyin üzerinde olmalıdır. Kuvvetler ayrılığı bir entellektüel tartışma konusu değil, çağdaş bir devletin olmazsa olmazıdır.

ÖZİLHAN: MB, DÜNKÜ ADIMLA HERKESİ RAHATLATTI

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan da, ekonomide birinci önceliğin makro ekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini belirtti.

Özilhan, “Yüksek enflasyon uzun vadeli düşünmeyi ortadan kaldırdı. TL’de son dönemde baş aşağı gidiş karşısında MB tarafından dün yapılan müdahale herkesi biraz rahatlatmıştır. Merkez Bankası müdahalesinin ardından Cumhurbaşkanı ve Başbakanın açıklamalarını memnuniyetle karşıladık. Ekonomide birikmiş sorunlara karşı güçlü adımlar atılmalı. Dış politikada dengeli bir duruşa ihtiyaç var” diye konuştu.

2191310cookie-checkPatronlar kulübü de topa girdi: Çözün şu döviz işini yoksa…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.