Peru durulmuyor: Polisten üniversiteye tanklı baskın

Peru’da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifa etmesi ve erken seçim düzenlenmesi talebiyle düznlenen protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60’a yükseldi. Protestolarda can kaybı 60’a yükseldi. Üniversiteye tankla baskın yapan polis 200 öğrenciyi gözaltına aldı.

Başkent Lima başta olmak üzere birçok kentte sokaklara inen binlerce kişiye polis engel olmaya çalıştı.

AA’nın haberine göre Puno şehrindeki eylemlerde 1 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle 11 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısı 60’a çıktı.

Göz yaşartıcı gaz kullanan polise halk taşlarla karşılık verirken iki taraftan da çok sayıda kişinin yaralandığı aktarıldı.

ÜNİVERSİTEYE TANKLA BASKIN
Sabah saatlerinde Lima’daki San Marcos Ulusal Üniversitesi’ne tankla baskın yapan polis 200 öğrenciyi gözaltına aldı.

Polis ile öğrenciler arasında üniversite bahçesinde gerginlik yaşandığı ve 1,5 saatin sonunda öğrencilerin polis otobüsüyle dışarı çıkartıldığı bilgisi paylaşıldı.

Yetkililer, ülkenin çeşitli kentlerinden gelen yüzlerce öğrencinin başkentteki eylemlere katılmak için üniversitede çadır kurduğunu bildirdi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, çok sayıda otoyola barikat kurulduğu ve polisin bazı göstericilere sert müdahale ettiği yer alıyor.

CASTILLO GÖREVDEN ALINMIŞTI
Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, 10 Ocak’ta eylemlerin son bulmasını istemişti. Protestoların şiddetinin artması ve başkent Lima’ya sıçraması üzerine hükümet, 15 Ocak’ta bazı bölgelerde 30 günlüğüne olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Peru’da protestolar, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevinden alınması ve tutuklanması üzerine patlak vermişti. Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevinden alınmıştı. Karara gerekçe olarak “kamu görevlerini gasbetmek”, “devlet yetkilerinin işleyişini engellemek” ve “anayasal düzeni ihlal etmeye çalışmak” gösterilmişti. Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etmişti.

Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’ya verilen 18 ay önleyici hapis cezası kararına yapılan itirazı reddederek 30 Aralık 2022’de cezanın devamına karar vermişti.

SEÇİMLER NİSAN 2024’TE YAPILACAK
Boluarte’nin erken seçim talebi üzerine Kongre’de yapılan oylamada seçimin Nisan 2024’te yapılmasına karar verilmişti. Ölümler nedeniyle 17 Aralık 2022’de 2 bakan görevlerinden istifa etmiş, Ombudsman Ofisi savcılıktan “acil soruşturma” başlatmasını talep etmişti.

2662870cookie-checkPeru durulmuyor: Polisten üniversiteye tanklı baskın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.