Rusya’yı Kırım’a bağlayan köprüde patlama

Moskova’nın ilhak ettiği Kırım Körfezi ve Rusya arasındaki tek köprüde bir kamyonun infilak etmesi sonucu yangın çıktığı bildirildi.

Rus devlet medyası yoldaki patlamanın daha sonra köprünün demiryolu kısmındaki petrol taşıyan vagonlarda yangına yol açtığını bildirdi.

Olay yerinden gelen görüntülerde, bir trenin yandığı, karayolu geçişinde de hasar oluştuğu görülüyor.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak köprüdeki hasarı “başlangıç” diye tanımladı ancak doğrudan Ukrayna’nın sorumlu olduğunu söylemedi.

Podolyak Twitter’daki paylaşımında “Yasadışı her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna’ya iade edilmeli, Rusya işgal ettiği her yerden sürülmeli” dedi.

Bu arada Ukrayna Savunma Bakanlığı da, köprüdeki patlamayı, Rus gemisi Moskva’nın Nisan ayında batırılmasıyla kıyasladı.

Bakanlığın Twitter hesabından “Ukrayna’a ait Kırım’daki Rus gücünün iki sembolü batırıldı. Sırada ne var?” denildi.

Ukraynalılar Kerç Boğazı’ndaki köprüden nefret ediyor. Yangının özellikle Rusya lideri Vladimir Putin’in 70’inci doğumgününden bir gün sonra çıkması Ukrayna sosyal medyasında sevinçle karşılandı.

Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov patlamadan “nihayet kanlı ellerini Kırım köprüsüne uzatmayı başaran Ukraynalı vandalları” sorumlu tuttu.

Konstantinov ayrıca “köprüdeki hasarın çok ciddi olmadığını ve hızla giderileceğini” belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un da, Putin’in köprüdeki “acil durum” konusunda bilgilendirildiğini ve bir soruşturma talimatı verdiğini aktardı.

bölgedeki Rus gücünün sembollerinden biri olarak görülüyor.

Kırım 2014’te Rusya tarafından ilhak edilmişti ve şu anda Kerç Köprüsünü Ukrayna’ya askeri malzeme taşımak için kullanıyor.

Rus devlet medyası köprüdeki trafiğin durduğunu bildirdi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nin (NAC) “Bugün sabah 06:07’de Kırım köprüsünün Taman Körfezi tarafındaki yol kısmında bir kamyon havaya uçtu ve Kırım Körfezine doğru giden bir trendeki yedi yakıt yüklü vagon alev aldı” açıklamasını yayımladı.

Yetkililer köprüdeki yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

3,7 milyar dolara mal olan 19 metre uzunluğundaki Kerç Boğazı’nı geçen köprü Rusya lideri Vladimir Putin tarafından, Kırım’ın ilhakından dört yıl sonra, 2018’de açılmıştı.

Köprü, Ukrayna’ya ait bölgeden yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta. Bir patlayıcı uzmanı BBC’ye yaptığı açıklamada, yangının büyük olasılıkla füzeden kaynaklanmadığını belirti.

Uzman “Açıkça görülebilen bir patlama ve yolun üzerinde şarapnel hasarı olmaması havadan atılan bir silah olmadığına işaret ediyor” dedi ve ”yerden düzenlenen iyi planlanmış bir saldırının söz konusu olabileceğini belirtti.

2638300cookie-checkRusya’yı Kırım’a bağlayan köprüde patlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.