Salgında doğum günü şarkısı söylemeyin

İsveçli bilim insanları pek çok şarkıyı mercek altına aldı. Yüksek hızlı kameraların kullanıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, içinde ‘B’ ve ‘P’ harfi bulunan şarkıların daha çok damlacık yaydığı keşfedildi.

Araştırmacılar ‘Happy Birthday’ (İyiki doğdun) şarkısının söylenmesinin diğer şarkılara oranla daha fazla parçacık yayılımına neden olduğunu belirtiyor.

Şarkı söylediğimizde kaç tane virüs parçacığı yayıldığını saptamak için araştırmacılar, 12 sağlıklı şarkıcı ve Covid-19’lu iki kişiye bir hunide şarkı söyletti ve bu anları yüksek hızlı kameralar ile kayıt altına aldı.Şarkı söylediğimizde kaç tane virüs parçacığı yayıldığını saptamak için araştırmacılar, 12 sağlıklı şarkıcı ve Covid-19’lu iki kişiye bir hunide şarkı söyletti ve bu anları yüksek hızlı kameralar ile kayıt altına aldı.
İlk olarak 2019’un son günlerinde ortaya çıkan corona virüs (Covid-19) bugün küresel bir salgın haline gelmiş durumda.

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi olan salgın ile ilgili pek çok bilim insanı araştırmalara imza atıyor.

Bunlardan bir tanesi de İsveç’te yapıldı. Lund Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılar şarkı söylediğimizde yayılan parçacık miktarını ve bunun Covid-19’un yayılması üzerindeki etkisini inceledi.

Söz konusu araştırmaya göre içinde ‘B’ ve ‘P’ harfi bulunan şarkılar söylendiğinde daha çok damlacık yayılıyor.

İngiliz Daily Mail Gazetesinde yer alan habere göre, araştırmacılar ‘Happy Birthday’ (İyiki doğdun) şarkısının söylenmesinin diğer şarkılara oranla daha fazla parçacık yayılımına neden olduğunu belirtiyor.

Yüksek hızlı kameraların kullanıldığı araştırmaya göre, B ve P başta olmak üzere çok sayıda ünsüz harf içeren şarkılar en büyük tehdidi oluşturuyor.

Ekip adına açıklamalarda bulunan Malin Alsved, “Özellikle ünsüzlerin söylenmesi çok büyük damlacıklar açığa çıkarıyor ve B ve P harfleri en büyük aerosol yayıcılar olarak öne çıkıyor” dedi. ntv.com.tr

2448530cookie-checkSalgında doğum günü şarkısı söylemeyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.