Sarı Yelekli şampiyon boksöre hapis cezası

Sarı Yelekliler’in gösterilerinde polis memurlarını yumruklayan profesyonel boksör Christophe Dettinger, bu eylemi nedeniyle mahkeme tarafından bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa’daki Sarı Yelekliler’in gösterilerinde polise yumruk atan boksör Christophe Dettinger’in cezası belli oldu. Mahkeme kararına göre Dettinger bir yıllık hapis cezasının yanı sıra bir buçuk yıl da tecilli hapis ile cezalandırıldı. 37 yaşındaki Dettinger hapis cezasını geceleri cezaevinde bulunarak geçirecek ve gündüz saatlerinde çalışmaya devam edebilecek. Savcılık makamının, “eşi görülmemiş şiddet uygulamakla” suçladığı ve yargıçtan üç yıl hapis cezası talep ettiği Dettinger ayrıca yumrukladığı polislerin birine 3 bin, diğerine 2 bin euro manevi tazminat ödeyecek.

“Bir haksızlığı önlemek isterken kendim haksız davrandım“

5 Ocak tarihinde başkent Paris’te yaşanan olayda, Sarı Yelekliler safında gösterilere katılan eski yarı ağır sıklet Fransa şampiyonu Dettinger iki polisi defalarca yumruklamış, polislerden biri yere düştüğünde de şiddet eylemine devam etmişti. Dettinger mahkemedeki savunmasında, polislerin göstericilere coplarla saldırdığını ve yere düşen bir kadını tekmelediklerini, bunun üzerine olaya müdahale ettiğini ifade etti. İki çocuk babası Dettinger, o anda bir öfke patlaması yaşadığını belirterek, “bir haksızlığı önlemek isterken kendim haksız davrandım” dedi.

Sarı Yelekliler’in kahramanı

Polisleri yumrukladığı görüntüler sosyal medya kanalları üzerinden hızla yayılarak büyük kitlelere ulaşan Christophe Dettinger, Sarı Yelekliler’in sembol isimlerinden biri oldu. Dettinger’in mahkeme masraflarının karşılanması için internet üzerinden yapılan bağış kampanyasında kısa sürede 120 bin euro toplandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reform politikalarına karşı başlayan Sarı Yelekliler protestolarında güvenlik güçleri defalarca göstericilerin saldırısına uğrarken, göstericiler de güvenlik güçlerinin eylemcilere orantısız bir sertlikle müdahale ettiğini savunuyor. Deutsche Welle Türkçe

2272630cookie-checkSarı Yelekli şampiyon boksöre hapis cezası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.