Taksim’e çıkmak isteyenlere sert müdahale

1 Mayıs ‘ta Taksim’e çıkmak isteyen gruba polis Mecidiyeköy’de sert müdahalede bulundu. Şu ana kadar onlarca kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Polisin gözaltı esnasında ters kelepçe uyguladığı ve sert müdahalede bulunduğu aktarıldı.
Koronavirüs salgını kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bu yılda pandemi koşullarında kutlandı.

Taksim’ e çıkmak isteyen birçok gruba sert müdahale edilerek gözaltına alındı.

Son gelişmeler şöyle:

Taksim’de en az 10 kişinin, Mecidiyeköy’deki müdahalede de en az 50 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. Gözaltına alınan kişilere sert müdahalede bulunurken, ters kelepçe uygulandığı da öğrenildi.

Gönül Sokak’tan İstiklal Caddesi’ne giren bir grup polis tarafından müdahale edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan Devrimci Gençlik Derneği üyleri, “Yaşasın bir Mayıs”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attılar.

Tarlabaşı Bulvarı’ndan Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen Sosyalist Emekçiler Partisi üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.
Elmadağ Bulvarı’nda 10’u aşkın Halkevleri üyesi gözaltına alındı.

1 Mayıs öncesi, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda yine polis bariyerleriyle çevrilerek giriş, çıkışlara kapatıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın olduğu alan yaya trafiğine kapatılırken, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, anıt ve çevresinde bekledi. Hak İş, flamalarıyla meydana yürüyerek Kazancı Yokuşu’na karanfil, Atatürk Anıtı’nın önünü ise çelenk bıraktı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Hak İş, kurum temsilcileri Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Mecidiyeköy Ortaklar Caddesinden Taksim Meydanına yürümek isteyen çok sayıda gruba polis müdahale etti.

“1 Mayıs yasaklanamaz” sloganları atan gruptaki çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Grupla yürümek isteyenler arasında HDP milletvekili Serpil Kemalbay da vardı.

Gözaltına alınanların Limter-İş, İnşaat-İş, Dev Yapı-İş, Dev Turizm-İş, Genç İşçi Derneği üyesi işçiler olduğu öğrenildi.

EN AZ 14 KİŞİ GÖZALTINDA

08. 30 sularında Kazancı Yokuşu’nda meydana gelmeye çalışan yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. Mecidiyeköy’de DE Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) üyesi en az 4 kişi gözaltına alındı. CUMHURİYET – Zehra Özdilek / Tuğba Öze

2511150cookie-checkTaksim’e çıkmak isteyenlere sert müdahale

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.