O tarikata 1 milyonu aşan devlet desteği!

Süleymancı ‘eğitim’ dernekleri 2010-2015 arasında 1 milyon TL’den fazla devlet yardımı almış.

Süleymancılar adıyla bilinen tarikatın öğrenciler üzerine kurduğu ve çoğunluğu yasa dışı yurtlardan oluşan örgütlenmelerine İçişleri Bakanlığı’ndan proje desteği adı altında 1 milyon lira aktarmış.

15 Temmuz sonrasında gündeme gelen ancak hızla unutturulan bir gerçek Adana Aladağ’da yaşanan yangın faciası ile yeniden açığa çıktı: Ülkeyi ve devleti bir örümcek ağı gibi çevreleyen ve siyaseten etkili, akçeli işlerini din örtüsü altına gizleyen tarikatlar.

Sol‘un haberine göre, Aladağ’da yanan yurdun bağlı olduğu Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği, Süleymancılara ait ve hayli uzun zamandır devlet tarafından korunan ve kollanan bir örgütlenmeydi. Tıpkı Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği gibi.

1980 yılından bu yana çeşitli irtica raporlarına konu olan bu örgütlenmelere dair ciddi herhangi bir adım atılmamıştı. Hatta daha önce yine bu derneğin adının karıştığı ve yine çok sayıda çocuğun hayatına mal olan Konya’daki kaçak Kuran kursu patlamasında da dernekten hesap sorulmamıştı.

SÜLEYMANCILARA 1 MİLYON’DAN FAZLA YARDIM

Bu dernekten hesap sorulması şöyle dursun, 2010 yılından 2016 (*) yılına kadar Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın açıkladığı verilere göre İçişleri Bakanlığı, “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım” ve “Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım” derneklerinin çeşitli projelerine toplam 1 milyon 105 bin 109 TL para aktarmış. Bu projeler arasında Ab-ı Hayat, Özlenen Neslin Yetişeceği Eğitim Merkezi Projesi, Ecdadımıza Layık Bir Gençlik Yetişiyor Projesi gibi projeler bulunuyor. Projelerin sonuçları ise meçhul.

Faaliyetleri tüm yurda ve hatta Kıbrıs’a yayılmış bu derneklerin yardım alan projeleri özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yoğunlaşıyor. Derneğin en çok devlet yardımı alan üç projesi şunlar:

117 bin 900 TL yardım alan Van İpekyolu Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nin Çocuklar Eğleniyor Öğreniyor Aileler Şenleniyor Projesi,

– 95 bin 350 TL yardım alan Batman Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’nin Geleceğimiz Eğitimli Gençlerde Projesi,

– 78 bin TL yardım alan Muş Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nin Zor Gün Dostu Projesi

Süleymancı eğitim derneklerinin İçişleri Bakanlığı’ndan destek aldığı tüm projelerin listesi ise şöyle:

2034200cookie-checkO tarikata 1 milyonu aşan devlet desteği!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.