TL’nin reel değeri son 28 yılın en dip seviyesini gördü

Merkez Bankası, aralık ayına dair TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunu 47,82 olarak açıkladı. Bu seviye, 1994 yılından bu yana görülen en düşük değeri gösteriyor.

Merkez Bankası verilerine göre, TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru aralıkta 47,82 oldu. Bu seviye, verinin açıklanmaya başladığı 1994 yılından bu yana görülen en düşük değeri işaret ediyor.

Bir önceki tarihi dip seviye 54,3 seviyesiyle Kasım 2021’de kaydedilmişti. 2021 Şubat’ta 69 seviyesine çıkan değer haziran ayında 60 seviyesinin altına gerilemişti. Ekim ayında ise yine 60’lı seviyeler izlenmişti.

Merkez Bankası verilerine göre Gelişmekte Olan Ülkeler-Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru 44,43’den 38,85’e ve Gelişmiş Ülkeler Bazlı-Reel Efektif Döviz Kuru 61,30’dan 54,64’e indi. Aralık 2021’de Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeks değeri ise 72,21’den 67,69’a düştü.

Endeksteki reel efektif kurun artışı TL’nin reel olarak değer kazandığını, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor. Düşüşü ise TL’nin reel olarak değer kaybettiğini ve Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatlarının azaldığına işaret ediyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Reel efektif döviz kuru hesabı için öncelikle nominal efektif döviz kuru hesaplanıyor. Bunun için de Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, ikili ticaret akımları kullanılarak ağırlıklandırılan TL’nin ortalama değeri ile nominal efektif döviz kuru bulunuyor.

Nominal efektif döviz kurundan da nispi fiyat etkileri arındırılarak reel efektif döviz kuruna (REK) ulaşılıyor. REK, TÜFE, ÜFE ve birim işgücü maliyetlerden biriyle arındırılarak üç farklı alt endeks oluşturuyor. TCMB enflasyon hedefi kapsamında TÜFE bazlı REK’i esas alıyor.

2575970cookie-checkTL’nin reel değeri son 28 yılın en dip seviyesini gördü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.