Traktörleriyle eylem yaptılar

Kahramanmaraş Hafız Ali Meydanı’nda yapılan mitinge 1500’ü aşkın çiftçi katıldı. 
 
Mitinge traktörleriyle gelen çiftçiler, “Emeğimizin karşılığını istiyoruz”, “Bu ülkede son sözü çiftçi söyler”, “Çiftçi kukla değil, milletin efendisidir”, “Anamız evde yok, babamızla geldik” ve “Sadaka değil, hakkımızı istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdılar. Miting alanına alınmamaları nedeniyle bir alt sokağa sıralanan traktörlerin üzerinde de, “Dikkat Hacizli Araç”, “İthalatçı değil, ihracatçı Türkiye”, “Çiftçi ezilirken, Avrupa Birliği olmaz” yazılı pankartlar asılması dikkat çekti.  


Mitingde, ZMO ( Ziraat Mühendisleri Odası)  Kahramanmaraş Şube Başkanı Yusuf Temizkan ile ZMO Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın birer konuşma yaptılar.  ZMO Başkanı Dr. Gökhan Günaydın, tarımda yaşanan sorunlara dikkat çekerek, Türk çiftçisinin yanlış politikalar nedeniyle giderek fakirleştiğini söyledi.
 
Son dönemde artan gübre ve mazot fiyatları yanında, tarımsal ürünlerin çiftçi fiyatlarının düşmesi, buna karşılık tüketici fiyatlarının artmasına ilişkin örnekler veren Gökhan Günaydın, bu düzenin üretici ve tüketici geniş halk kitleleri lehine değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca özelleştirme uygulamalarının Türkiye‘yi üretimden kopardığını ve sektörü yabancılaştırdığını da ifade eden Günaydın, üreticinin yalnızca destekleme sistemine değil, ülkenin doğal kaynaklarına, yönetim yapısına ve tüm gelişmelere de duyarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.