Türkiye salgına rağmen ağaç kesiminde rekor kırdı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Dünyayı evlere hapseden Covid-19 pandemisi Türkiye’deki orman kesimlerini durduramadı. Türkiye 2020 yılında 24,8 milyon metreküp ağaç keserek bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktı. Yetkililerin ‘Yeşil Vatan’ sloganını kullanmasıyla, ağaç kesimlerinin rekor seviyeye çıkmasının aynı döneme rastlaması dikkat çekiyor…

Türkiye 2020 yılında endüstriyel odun üretiminde bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktı. 2000 yılında 7,3 milyon metreküp olan endüstriyel odun üretimi 2020’de 24,8 milyon metreküpe yükseldi. 2021’in ilk çeyreğinde ise Ocak-Nisan döneminde ağaç kesimleri 4,9 milyon metreküp olarak açıklandı. Orman Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2020 yılında yapılan üretimin bugüne kadar yapılan en yüksek rakam olduğu belirtilerek, “Havaların düzelmesi ile satış yerlerine getirilen ürün miktarlarında belirgin bir artış görülmekte olup, bu ürünler en kısa sürede piyasaya arz edilecektir. Genel Müdürlüğümüzce sektörün hammadde ihtiyacının karşılanması için tüm gücümüzle çalışmalar sürdürülmekte olup, panik havası oluşturulmaması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi.

OGM: ‘PANDEMİYE RAĞMEN EN YÜKSEK ÜRETİM RAKAMINA ULAŞTIK’

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), son aylarda yapılan ihalelerde kereste fiyatlarının hızla yükselmesine ilişkin bir açıklama yaptı. Türkiye’nin 2000 yılındaki endüstriyel odun üretiminin 7,3 milyon metreküp olduğu kaydedilen OGM’nin açıklamasında, “2019 yılında 22,1 milyon m3 endüstriyel odun üretimi yapılmış, 2020 yılında ise; pandemi olmasına rağmen personelimiz ve üretim yapan köylülerimizin fedakârca çalışmaları sonucunda bir önceki yıla göre yüzde 13 artırılarak 24,8 milyon m3 endüstriyel odun üretimi yapılmış, bugüne kadar yapılabilen en yüksek üretim rakamına ulaşılmıştır” bilgisine yer verildi.

2021’İN İLK ÇEYREĞİNDE 4,9 MİLYON METREKÜP ÜRETİM

Son yılların ilk çeyreğindeki (Ocak-Nisan) satış rakamlarına da yer verilen OGM açıklamasında, 2019’un ilk dört ayında satışa sunulan dikili ağaç miktarının 3,5 milyon metreküp, 2020’de ise 2,6 milyon metreküp olduğu belirtildi. 2021 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulan dikili ağaç miktarı ise 4,9 milyon metreküp olarak açıklandı.

KERESTE FİYATLARI 130 DOLAR’DAN 430 DOLAR’A YÜKSELDİ

Aynı dönemlerde satılan toplam endüstriye odun miktarı ise 2019 ve 2020’de 2,4 milyon, 2021’de ise 4,1 milyon metreküp olarak gerçekleştiği bilgisine yer verilen OGM’nin açıklamasında, şöyle denildi: “Verilerden de görüleceği üzere, 2021 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 tomruk, yüzde 71 endüstriyel odun, yüzde 88 dikili ağaç arzı sağlanmıştır. Dolayısı ile fiyatların yükselmesi ülkemizdeki arz açığından kaynaklanmamaktadır. Ülkemizde tüm zamanların en yüksek miktarına ulaşan bir üretim yapılmasına rağmen 2020 ve 2021 yıllarında dünya üzerinde odun hammaddesi arzının azalması ve talep artışına bağlı olarak dünya piyasalarında odun ürünleri fiyatlarında ani yükselme yaşanmıştır. Bu artış dünya kereste fiyatlarına da yansımış olup, 2019 yılı 1 m3 kereste fiyatı ortalama 130 dolar civarında iken, 2020 yılında 230 dolara, 2021 yılı nisan ayında ise 430 dolar seviyesine yükselmiştir.”

KERESTE İHRACATINA KISITLAMA GETİRİLMESİ GÜNDEMDE

Dünya üzerindeki arzın azalması ve yurtdışı piyasalarda fiyatların yükselmesi nedeniyle Türkiye’den olan taleplerin de hızla arttığına işaret edilen açıklamada, “Talebin artışına bağlı olarak son aylarda ülkemizdeki odun ürünleri fiyatlarında da yükseliş yaşanmıştır. Fiyatların stabil tutulabilmesi için arz miktarı artırılmış olup, ihracata da bazı sınırlandırmalar getirilmektedir. İhracata yapılan sınırlandırmalar kapsamında; 2019 yılında tomruk ihracatı yasaklanmış olup, 2021 yılı nisan ayı sonu itibariyle maden direk, kâğıtlık odun, sanayi odunu ve emprenye edilmemiş (kimyasal koruyucu kullanılmamış) tel direk ihracatı yasaklanmıştır. Kereste ihracatına da bazı kısıtlamalar getirilmesi ile ilgili İhracat Genel Müdürlüğü ile çalışmalar yürütülmektedir” denildi.

‘SEKTÖR İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ’

Havaların düzelmesi ile satış yerlerine getirilen ürün miktarlarında belirgin bir artış görüldüğü belirtilen Orman Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Bu ürünler en kısa sürede piyasaya arz edilecektir. Genel Müdürlüğümüzce sektörün hammadde ihtiyacının karşılanması için tüm gücümüzle çalışmalar sürdürülmekte olup, panik havası oluşturulmaması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verilmesi dikkati çekiyor.

YEŞİL VATAN DİYE DİYE ENDÜSTRİYEL ODUN ÜRETİMİNDE REKOR ARTIŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri bir süredir “Yeşil Vatan” sloganını kullanarak Türkiye’nin ormanlarının korunduğuna ve dünyada orman varlığını artıran ülkelerin başında geldiğine yönelik açıklamalar yapıyor. Ancak Yeşil Vatan sloganının yaygınlaştırılmasıyla, ormanlardan endüstriyel odun üretiminde bugüne kadar en yüksek seviyeye ulaşılmasının aynı döneme rastlaması dikkat çekiyor.

 

Önceki haberAB Komisyonu, AB’ye turistik seyahatleri kolaylaştırmayı önerdi
Sonraki haberBakan Koca: 3. doz yerli aşıyla yapılacak
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.