Ufuk Uyanık’ın Londra sergisi

Londra’da yaşayan çizer Ufuk Uyanık’ın sergisi Londra’nın en prestijli ve sanat galerilerinin yoğun olduğu Mayfair bölgesinde Miart Galeri de açıldı.   

HALİL YETKİNLİOĞLU / LONDRA – Londra’da yaşamını sürdüren Ufuk Uyanık’ın sergisine ilginin çok olması nedeniyle iki açılış yapıldı.

Gelecek ay kapılarını açacak Limehouse Library Hotel’in kurucusu Önder Şahan’ın sponsor olduğu sergiye, yoğun ilgi nedeniyle iki açılış töreni düzenlendi.

Bu farklı sergi birçok sanatçının karma sergisi gibi dursada bütün eserler Ufuk Uyanık’a ait.

İlk açılışta 200’e yakın kişinin ziyaret ettiği serginin ikinci açılışında da 250’ye yakın sanatsever vardı.

SERGİ BEĞENİ TOPLUYOR

Sergi büyük beğeni toplarken, kişisel sergide resim, karma-medya tekniği ve ışık enstalasyonu da dahil olmak üzere çeşitli medyumlarla çalışan sanatçının eserleri yer alıyor.

Karikatürleri dünyanın birçok ülkesinde yayınlanan ve son birkaç yıl önce kendini sanat çalışmalarına adayan Ufuk Uyanık’ın 12 fotoğrafının da olduğu sergide, fotoğrafların da savaşın dehşetiyle, çocukluğun masumiyetinin birleştiğini görüyoruz.

Uyanık, eserlerinde fotoğraf, kuş kafesi, fare kapanı, ağaç kökü, bilgisayar parçaları gibi farklı objelerle de çalışmış.

Uyanık’ın tuvalleri, dinamik bir uyum içinde birleşen popüler kültür, geleneksel yaşam, popüler ve modern resim, lirizm, mizah ve ironi unsurlarını ima ediyor.

GÖNDERME YAPAN ESERLER

Uyanık, farklı dönemlerden ve kültürel bağlantılardan kendi seçtiği görüntüleri farklı orijinal bir lehçeyle birleştirerek, yenilikçi ve mizahi bir çağdaş etki ile olağanüstü sanatsal zenginlik elde ediyor.

Sergide aynı zamanda Francis Bacon, Van Gogh, Picasso, Edward Munch, Lucia Fontana ve Damien Hirst gibi usta sanatçılara gönderme yapan eserler de var.

Londra’nın en prestijli ve sanat galerilerin yoğun olduğu Mayfair bölgesinde Miart Galeri de açılan sergi, 17 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Adres: Miart Galeri; 31-32 St James’s St. London SW1A 1HE

2605480cookie-checkUfuk Uyanık’ın Londra sergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.