Yalvaç ‘Sakin şehir’ oldu

İzmir’in Seferihisar ilçesinin öncülüğünde başlayan Cittaslow (Sakin Şehir) sertifikası alan kentlere Isparta’nın Yalvaç ilçesi de katıldı. Merkezi İtalya’da bulunan Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Yavaş Yemek (Slow Food) hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğinden oluşuyor. Dünyanın çok ülkesinden, ye­rel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasaba ve kentlerin katıldığı bir birliğe Seferihisar’ın önerisiyle başvuran Yalvaç, sakin şehir olabilmek için gerekli olan bir dizi kıstası yerine getirdikten sonra Kırklareli’nin Vize, Ordu’nun Perşembe ilçeleriyle birlikte resmen Cittaslow ilan edildi.

TÜRKİYE’NİN SAKİN ŞEHİRLERİ SEKİZE ÇIKTI

Diğer ilçelerin belediye başkanlarıyla birlikte genel kurula katılan Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram, Cittaslow sertifikasını Cittaslow Başkanı Gian Luca Marconi ve Genel Direktör Pier Giorgio Marconi’nin ellerinden aldı. Seferihisar, Akyaka, Gökçeada, Taraklı ve Yenipazar’ın ardından birliğe katılan Vize, Perşembe ve Yalvaç ile Türkiye’deki Sakin Şehirlerin sayısı sekize yükselirken, İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde düzenlenecek 2013 Genel Kurulu’nun tanıtımının yapıldığı öğrenildi.

NÜFUSU 50 BİNİN ALTINDAKİ KENTLER İÇİN ‘YAVAŞ FELSEFESİ’

Cittaslow, nüfusu 50 binin altındaki kentlerin üye olabildiği, kentlerin kendi gelenek-göreneklerinin yanı sıra yemek kültürü ve tarihsel kimliklerini korumalarını öngörüyor. Birliğe üye olan kentlerin ve üye adaylarının “Yavaş Felsefesine” bağlı kalmaları ve bu çerçevede hareket etmeleri için belirlenen 59 adet üyelik kıstası arasında; çevre, altyapı, teknoloji, misafirperverlik, farkındalık ve yavaş yemek (Slow Food) gibi başlıklar bulunuyor.

YALVAÇ’IN KÖKLÜ MİRASI KEŞFEDİLMEYİ BEKLİYOR

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip olan Yalvaç, bir süredir yerel kimliğin korunmasını öngören projelerle adından söz ettiriyor. Tarımsal üretimin yanında dericilik, keçecilik ve halıcılık gibi geleneksel el sanatlarının yaşatılmaya çalışıldığı Yalvaç’ın adının ‘resul’ anlamına gelmesi bölgeyi inanç ve kültür turizmi yönünden de cazip kılıyor. Roma döneminde büyük öneme sahip olan Psidia Antiocheia antik kentinin yanı sıra Kudüs’ten Roma’ya yaptığı yolculuklarla Hıristiyanlığın yayılmasına öncülük eden Aziz Paulus’un, İ. S. 46 ve 62 yılları arasında Antiocheia’ya üç kez ziyaret ederek ilk vaazını burada verdiği biliniyor.

Fotoğraflar: Yalvaç Belediyesi Arşivi

Yalvaç’ta eski yaşam

Yalvaç

Yalvaç Belediye Başkanı Tekin Bayram sakin şehir sertifikasını aldı

Yalvaç ürettiği projelerle geçmişine sahip çıkarak gelişmenin yollarını arıyor

Logo_CittaSlow2

1543620cookie-checkYalvaç ‘Sakin şehir’ oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.