Yunanistan’da mültecilerle dayanışma eylemleri

Yunanistan’ın Atina, Selanik, Patra gibi büyük kentlerinde binlerce kişi mültecilerle dayanışmak ve ırkçılığı lanetlemek için sokağa çıktı, “Birlikte yaşayabiliriz” dedi.

Yunanistan’ın Atina, Selanik kentlerinde ve Girit adasında binlerce kişi, yapılan yürüyüşlerle göçmenlere yönelik baskıları protesto etti.

Başkent Atina’da sol örgüt ve partilerle demokratik kuruluşların, sendikaların, gençlik örgütlerinin ve savaş karşıtı örgütlerin çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Atina Üniversitesinin yönetim binasının bulunduğu Propilya Meydanı’nda toplanarak Yunanistan hükümetinin göçmen politikasını protesto etti. Alanda yapılan konuşmalarda ve dağıtılan bildirilerde hükümetin göçmen politikasının aynı zamanda faşist örgütlenmelere ve gericilere kara propaganda yapma zemini hazırladığı vurgulandı.

Propilya Meydanı’nda başlayan ve meclis binasına kadar süren yürüyüş boyunca göçmenlerle “Emperyalistler dünyayı paylaşırken halkların kanıyla sınırlar yeniden çiziliyor”, “Ülkelerinde bombalanıyorlar burada cezaevine konuyorlar”, “Göçmenler değil polisler ve naziler sınır dışı edilsin”, gibi dayanışma sloganları atıldı ve sınırların açılması talep edildi. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı görülürken halk, yürüyüş boyunca göstericilere destek verdi.

Meclis binası önünde yapılan konuşmalarda adalarda ve Meriç bölgesinde göçmenlere yönelik izlenen ırkçılığa ve devlet terörüne karşı sokaklara çıkma çağrısı yapıldı. Ayrıca Türkiye Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın göçmenleri koz olarak kullanma politikasının göçmenlerin yaşamına mal olduğu ve Ankara hükümetinin amacının göçmenlere serbest dolaşım hakkı sağlama değil göçmenleri dış politikalara alet etmek olduğu vurgulandı. Seyit ALDOĞAN / Evrensel Atina

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.