AB yanlı ve karşıtları mahkeme önünde buluştu

Birleşik Krallık ulusal basında Brexit sürecinin gidişatını belirleyecek olan ve dün başlayan Yüksek Mahkeme duruşması öne çıkıyor.

Ülkedeki en yüksek mahkemede görevli 11 yargıç 4 gün sürecek duruşmada, hükümetin parlamento onayı olmadan AB’den ayrılma müzakerelerine başlama yetkisi olup olmadığına karar verecek.

AB’den çıkılmasını destekleyenlerin dün Yüksek Mahkeme önünde yaptıkları protestodan bir fotoğrafa yer veren Financial Times, başsavcı Jeremy Wright’ın yargıçlara, hükümetin parlamento onayına başvurmadan AB’den çıkış müzakerelerine başlayabileceği yönünde görüş bildirdiğini belirtiyor.

Yargıçlarla ilgili basın yer alan “tarafsızlık” tartışmalarına da değinen Financial Times, bazı yargıçlara yöneltilen suçlamalara rağmen, tarafların herhangi bir yargıcın davadan çekilmesi talebinde bulunmadığını yazıyor.

Birleşik Krallık, 23 Haziran’da yapılan referandumda yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı. Ancak Yüksek Mahkeme Kasım ayı başında, ülkenin AB’den ayrılmasına (Brexit) yönelik müzakerelere Parlamento onayı olmadan başlanamayacağına hükmetti. Hükümet ise karara itiraz etti.

İngiliz hükümeti itirazını kendisine dış ilişkiler, savunma ve milli güvenlik alanlarında yetki veren 19. yüzyıldan kalma bir uygulamaya dayandırıyor.

Supreme courtSUPREME COURT

Guardian, başsavcının yargıçlara hükümetin itirazını dayandırdığı uygulamayı “bir tarihi eser değil, güncel bir gereklilik olarak görmeleri” çağrısında bulunduğuna dikkat çekiyor.

Times ise yargıç heyetine başkanlık eden Lord Neuberger’in, yargıçların vereceği kararının siyasi değil hukuki olacağı vurgusu yaptığını yazıyor.

Gazete Neuberger’in eşinin Brexit kararı için “kötü” ifadesini kullandığı bir tweet atmış olduğu için eleştirildiğini de hatırlatıyor.

FT’de yer alan bir diğer haberde de İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond ve Brexit Bakanı David Davis’in, ülkedeki banka ve finans şirketleri patronlarına AB’den çıkış sürecinin “yumuşak ve kademeli” olacağı sözünü verdiği belirtiliyor.

Guardian ise İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd’un şu an ülkede yaşayan yaklaşık 3 milyon AB vatandaşına özel bir kimlik verileceğini, böylece bu kişilerin Brexit sonrası İngiltere’ye yerleşecek olan AB vatandaşlarından ayırt edilebileceğini açıkladığını duyuruyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.