80 bin sığınmacıyı sınır dışı edecek

2015’te İsveç’e 163 bin göçmenin sığınma başvurusu yaptığı belirtildi. İsveç, Avrupa’da nüfusuna oranla en fazla sığınma başvurusu yapılan ülke oldu.
Geçen yıl değerlendirilen 58.800 başvurudan yüzde 55’inin kabul edildiği açıklandı. Avrupa ülkeleri geçen yıldan bu yana büyük bir göçmen akınıyla baş etmeye çalışıyor. Binlerce göçmen, zorlu kış koşullarına rağmen, ölüm tehlikesini göze alarak

Yunan adalarına geliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre bu yıl Yunanistan’a 46 bin göçmen geldi. 170’ten fazla göçmen denizi geçmeye çalışırken hayatını kaybetti.

35 bin çocuk sığınmacı

İsveç göçmen akını nedeniyle yakın bir zaman önce geçici sınır kontrollerine başlamıştı. İsveç, Almanya ile birlikte mülteciler ve AB’ye kaçak giren diğer göçmenlerin en fazla tercih ettikleri ülke.

Gothenburg kenti yakınlarında bu hafta başında 22 yaşındaki bir sığınma merkezi çalışanının 15 yaşındaki bir sığınmacı tarafından bıçaklanarak öldürülmesi İsveç’te göçmenlerle ilgili gerginliği artırmıştı.

İsveç’e geçen yıl ebeveynleri olmayan toplam 35.400 çocuğun sığınma başvurusu yaptığı belirtiliyor. Komşu ülke Danimarka’da hükümet bu hafta mültecilerin değerli eşyasına el konulmasına izin veren yasa tasarısını onaylamıştı.

Mültecilerin altın ve diğer değerli eşyasına el konulması, Nazilerin Yahudi soykırımı sırasındaki uygulamalarına benzetilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.