‘AB sözünde durmadı’

Moskova’da, Avrupa Konseyi ile Rusya Federasyonu Adalet ve İçişleri Bakanlıkları tarafından düzenlenen Avrupa Ülkeleri Arasında Ceza Hukuku Alanında İşbirliğini Artırma konulu konferansa katılan Adalet Bakanı Çiçek, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


Çiçek, AB Komisyonunun ilerleme raporunda Kıbrıs ile ilgili süre verilmesi konusunda, “Kıbrıs konusunda Ada’da kalıcı bir barışın tesisi için hem KKTC, hem de biz devlet olarak üzerimize düşeni yaptığımız kanaatindeyiz” dedi. 


Bu konuda Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ifade eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: 


“Evet Kopenhag kriterleri falan, bunlar hepsi önemli değerlerdir. Önemli kriterlerdir. Ama verilen sözde de durulması gerekmektedir. AB Kıbrıs konusunda verdiği sözde durmamıştır. Bunu kimse göz ardı edemez. Eğer bir şey yapılacaksa bir adım atılacaksa bunun eşzamanlı ve birlikte yapılması gerekir. Bu da en kararlı bir şekilde, hem sayın Başbakan, hem de sayın Dışişleri Bakanı tarafından müteakip defalar açıklanmıştır. Aynı noktada duruyoruz. Adım atması gereken biz değiliz, onlardır.” 


Bu konuda karşı tarafın adım atmaması halinde ne olacağı sorusu üzerine Bakan Çiçek şunları kaydetti: 


“Gelmezse gelmez. Neticede bu karşılıklı adım atılması gereken bir konudur. 24 Nisan 2004’te, (Kıbrıs) Türk tarafı ve Türkiye, BM’nin ortaya koyduğu çözüme en zor şartlarda gerekli katkıyı vererek, en önemli adımı atmışlardır. Şimdi adım atma sırası onlardadır. Biz onu bekliyoruz. Kaldı ki Kıbrıs geçmişte de AB’ye girişin de ön şartı filan değildir. Dolayısıyla burada zik zak yapan Türkiye değil, AB’dir. Herhalde oturup onu değerlendireceklerdir. Bu ikisi birbirinden farklıdır.” 


Bakan Çiçek, ilerleme raporunda Türkiye’de yolsuzlukla ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine de “Ayrı ayrı konulara geldiğimizde, her konuda Türkiye’nin yaptığı var. Yapmakta olduğu işler var. Söyleyecekleri var. Bu raporun bir kısım değerlendirmelerine bizim itirazlarımız var” dedi. 


Bakan Çiçek, bir başka soru üzerine, ilerleme raporunda AB reformlarının yavaşladığına dair görüşün doğru olmadığını belirterek, “Bu doğru değil. Bunu hep ifade etmeye çalıştık. AB ile ilgili olarak geriye dönük son 4-5 yılda, bizden önceki hükümetin de bu konudaki çalışmalarını dikkate alarak değerlendirme yaptığımızda, AB binasının evvela kaba inşaatını yaptık” dedi.
 

1035210cookie-check‘AB sözünde durmadı’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.