ABD Dışişleri’nden Erdoğan’a kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Yahudi karşıtı yorumları” gerekçesiyle Washington’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şiddetle kınadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye liderlerinin, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi halkıyla ilgili son zamanlarda yaptığı Yahudi karşıtı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve onların kınamayı hak ettiğini düşünüyor” denildi.

Erdoğan’a ve iktidar sözcülerine “daha fazla şiddeti kışkırtabilecek sözlerden kaçınma” çağrısı yapılan açıklamada, “Türkiye’yi (İsrail ile Filistin arasındaki) çatışmayı sona erdirme çalışmalarında ABD’nin yanında yer almaya çağrıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yahudi karşıtı dilin hiçbir yerde yeri yoktur” vurgusu yapılan açıklamada, “ABD, tüm biçimleriyle Yahudi karşıtlığıyla mücadele etme konusunda son derece kararlıdır. Sıklıkla Yahudi karşıtlığına eşlik eden şiddeti ve onu kuvvetlendiren tehlikeli yalanları ciddiye alıyoruz. Yalanlara her zaman gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle yanıt vermeliyiz.” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.