Almanya, AB dönem başkanlığını devralıyor

Zorlu bir gündemin beklediği Almanya, altı ay sürecek başkanlığı sırasında Türkiye’nin AB süreci, Rusya ve Avrupa Anayasası gibi “dikenli sorunlar” ile boğuşacak. Almanya, ilk önemli sınavı, 22-23 Ocak’ta Kıbrıslı Türklerin izolasyonuna ilişkin kararın verileceği Genel İşleri Konseyi toplantısında verecek.

Almanya, yarın altı aylık Dönem Başkanlığını Finlandiya’dan devralacak. Ciddi sorunları çözmek için çaba gösterecek Almanya’nın gündeminde Türkiye’nin AB süreci, AB-Rusya ilişkileri, Fransa ve Hollanda’da reddedilen Avrupa Anayasası sorunu ile enerji paketi gibi “zor” dosyalar bulunuyor.

Türkiye dosyası için yoğun bir mesai yapan Finlandiya, Türkiye ile “liman krizi” önlemeyi amaçlayan girişimleri başarısız kalsa da Ankara’ya uygulanacak yaptırımlar konusunda 25 AB ülkesi arasında bir uzlaşı sağlayarak AB içerisinde ciddi bir sıkıntı yaşanmasını önledi. Finlandiya’nın yönetimindeki AB’de Türkiye konusunda sağlanan uzlaşıyı uygulatma görevini ise, Almanya yürütecek.

GENEL İŞLER KONSEYİ

Almanya, ilk önemli test 22-23 Ocak’ta toplanacak Genel İşler Konseyi’nde verecek. Finlandiya Dönem Başkanlığı’nda varılan uzlaşı uyarınca AB ülkeleri dışişleri bakanlarının söz konusu toplantıda, Annan Planı referandumunun hemen ardından söz verilen Kıbrıs Türklerin izolasyonunun kaldırılmasına ilişkin kararı almaları gerekiyor.

Bu çerçevede Avrupa Komisyonu’nca hazırlanan ancak şimdiye kadar Rumların muhalefeti nedeniyle hayata geçirilmeyen doğrudan ticaret tüzüğünün uygulanması üzerinde bir uzlaşı aranacak.

İzolasyona son erdirilmesi konusunda ortak bir zemin bulunup bulunmayacağı bilinmiyor. Türkiye ve Kıbrıslı Türkler açısından izolasyonun son bulması için KKTC’deki limanların AB ile doğrudan ticarete açılması gerekiyor. Oysa, Rumlar, ticaretin Rum limanları üzerinde yürütülmesinde ısrar ediyor. Almanya ise, izolasyonların kaldırılması için yoğun bir çaba göstermeye söz vermiş bulunuyor.

MÜZAKERE BAŞLIKLARI

Almanya’nın dönem başkanlığı sırasında Türkiye konusundaki uzlaşının diğer önemli unsurunun gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Limanlarını Rumları açmadığı için Türkiye’yi sekiz başlığı askıya alarak cezalandıran AB ülkeleri, müzakereye hazır dört başlıklardan biri “İşletmeler ve Sanayi Politikası”nda müzakerelerin başlatılmasına ise yeşil ışık yaktı.

Buna karşın, bu başlığa ilişkin fiili müzakerelerin ne zaman başlayacağı henüz netleşmedi. AB diplomatik kaynakları, bu konudaki prosedür nedeniyle müzakerelerin Mart ayından önce başlamasını beklemiyorlar. Ancak, AB çevrelerinde bu fasıldaki müzakerelere Türkiye’de tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden önce start verilmesi gerektiği düşünülüyor.

Öte yandan, diğer üç başlığın Almanya Dönem Başkanlığı bitmeden açılıp açılmayacağı merak ediliyor. Berlin, bu konuda da çaba göstererek en az bir iki başlık daha açılmasını sağlamak istediğini ifade ediyor. Ancak, Almanya’daki iktidardaki koalisyonun Hıristiyan demokrat ve sosyal demokrat kanatları arasında Türkiye’ye ilişkin farklı yaklaşımların bu çabalarını etkilemesinden endişe ediliyor.

MGK UYARISI

Almanya’nın vereceği sınav, Türkiye-AB ilişkileri açısından büyük önem taşıdığı ifade ediliyor. Önümüzdeki altı ayda Rum engeli nedeniyle Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılamaması ve başka hiçbir başlığın açılamaması halinde Ankara’da ciddi bir rahatsızlık yaratacağı belirtiliyor. MGK’nın yılın son olağan toplantısına ilişkin açıklamada Kıbrıs gibi konuların Türkiye’nin üyelik sürecini engellememesi yönünde bir uyarıya ilk kez yer verildiğine dikkat çekiliyor.  ANKA 

İLGİLİ HABER: AB yeni üyelere hazırlanıyor
 
 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.