‘Avrupa’daki işadamları Kurultay’a küskün’

Avrupa’nın TÜSİAD’ı sayılan Türk İşadamları Dernekleri Avrupa Federasyonu (TİDAF) Başkan Yardımcısı Ziya Akşahin İstanbul’da toplanacak olan Dünya Türk İşadamları Kurultayı’nda bu kez yerli politikacılar yerine binlerce kilometre öteden gelen işadamlarına söz verilmesini istedi…


TİDAF Başkan Yardımcısı, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri Sorumlu ve İngiltere Temsilcisi Akşahin, 18-19 Kasım arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda toplanacak olan Dünya Türk İşadamları VI. Kurultayı’na her zamanki gibi katılacağını belirterek, “Ne yazık ki her iki yılda bir toplanan Kurutay’da politikacılar ajite çekmekten yurtdışından gelen işadamlarına söz hakkı verilmiyor. Kurultay toplantılarında bu gündeme getirildi. Umarız bu kez de hayal kırıklığına uğramayız” dedi.


Kurultay’a yurtdışındaki işadamlarının ilgisinin giderek azaldığını öne süren Akşahin şu yorumu yaptı:


“Kurultay’ın ilk yıllarında 43 ülkeden 1.400 Türk işadamı katılıyordu. Yurttaşlık bilinciyle değerli zamanlarını ayırarak binlerce kilometre öteden gelen işadamlarına söz hakkı verilmeyince bu sayı giderek düştü. Artık Kurultay ilk organize edildiği amacından çıkarak Türkiye’deki meslek derneklerinin kendilerini aktardığı, politikacıların boy gösterisi yaptığı toplantılara dönüştü. Oysa böylesi bir Kurultay İngiltere’de yapılsa dünyanın dört bir yanındaki İngiliz işadamı masrafları ödenmediği için asla zamanını ayırıp katılmaz. Yurtdışındaki Türk işadamları hakettiği ilgiyi göremedi. Bu nedenle Avrupa’daki Türk işadamlarının Kurultay’a küskün olduğu söylenebilir…”


Akşahin geçmiş kurultaylarda her ülkeden bir temsilcinin sorunları aktarması ve bir sonraki kurultayda da teknokratların sorunlara karşı alınan önlemleri aktarmalarının önerildiğini belirterek, “Hala umudumuzu yitirmiş değiliz. Umarız bu Kurultay’da geçmişteki önerilerimiz dikkate alınır” diye konuştu.


DÜNYA TÜRK İŞADAMLARI KURULTAYI?


1996’dan bu yana her iki yılda bir İstanbul’da gerçekleşen Dünya Türk İşadamları Kurultayı bu yıl 18-19 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda toplanacak. Dünya Türk İşadamları Vakfı’nın organizesi cumhurbaşkanı ve başbakanın desteğiyle toplanan kurultay, “Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren işadamları ve girişimcileri bir araya getirerek Türk iş dünyasında dayanışma, ortak heyecan, sinerji, bilgilenme ve somut iş bağlantıları ortamı oluşturmak” amacını taşıyor.


Bu yıl 6’ncısı yapılacak Kurultay’ın ilk günkü açılış konuşmasını Başbakan Tayyip Erdoğan, Kurultay’a başkanlık yapacak TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Vakıf Başkanı Ertuğrul Önen’in yapması bekleniyor. Kurultay Programına göre Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Çoşkun ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de Kurultay’ın ilk günkü oturumunda gerçekleşecek “Türkiye Yatırımcılarıyla Buluşuyor” başlıklı panelde konuşma yapacak.


Yabancı işadamlarının da katılması beklenen Kurultay’da ikili görüşmeler, sektör toplantıları ve atölye çalışması ile toplantılar sonrasında da sanatsal etkinlikler yer alacak.


ZİYA AKŞAHİN?


Malatya’da doğan işadamı, uzun yıllardır İngiltere’de yaşıyor. BABİK Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası’nın Avrupa – Türkiye İlişkilerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi, Türk İşadamları Dernekleri Avrupa Federasyonu Başkan Yardımcısı Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri Sorumlu ve İngiltere Temsilcisi, Açık Gazete Danışma Kurulu üyesi

694290cookie-check‘Avrupa’daki işadamları Kurultay’a küskün’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.