Ben Phaselis, pardon siz kimsiniz!

Antalya’da bulunan Phaselis antik kentinde 5 yıldızlı otel projesine tepki göstermek amacıyla yapılan eyleme yüzlerce yurttaş katıldı. Kemer Doğa Dostları, A Platformu ve sanatçılardan oluşan İstanbul Çağrıcıları’nın öncülüğünde Kemer ilçesindeki Phaselis antik kentinde yapılan eyleme, taraftar grubu Çarşı’nın yanısıra çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ile Kemer, Çamyuva ve Göynük belediye başkanları da destek verdi. Eyleme İstanbul’dan destek veren sanatçıların sakız ağacına asılan birbirinden çarpıcı sözleri güne damgasını vurdu…

SANATÇILAR VE YURTTAŞLAR PHASELİS İÇİN AYAĞA KALKTI

Rixos Oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince’ye ait Ares Fasilis şirketi tarafından projelendirilen ‘Dream Of Phaselis’ adı verilen otel için tahsis edilen 180 dönümlük alanın bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunuyor. Milli park sınırları içerisinde yapılmak istenen otel projesinin iptal edilmesi için önceki gün Phaselis’te buluşan yüzlerce yaşam savunucusu, girişimi protesto etti. Eylemi düzenleyen platformlar adına ortak bir basın açıklaması yapan sanatçı Övül Avkıran, tüm yurttaşları Phaselis üzerindeki gidişatı durdurmaya ve antik kenti talandan kurtarmaya çağırdı.

‘DOĞAL YAŞAMIN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Phaselis’i korumak için mücadele verdiklerini dile getiren Avkıran, “şiddete, talana, halkın iradesini yok sayan anlayışlara karşı biz kadınlar irademizi ortaya koyuyoruz. Phaselis antik kenti ve şu an tahsisi yapılan bölge; ulu çam ağaçlarının gölgelendirdiği ormanı ve dokusu ile çok önemli bir bölgedir. Bungalov adı altında yapılacak olan yapılar, su parkları, havuzlar doğal hayatla bağdaşmayan tamamen ticari ve turizm amaçlı lüks yapılanmadır. Bu bölgenin de Kındılçeşme gibi orman dokusunun bozulmasına, doğal hayatının yok edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

‘ÜLKE ADINA GÖREV YAPANLAR AKLA ZİYAN KARARLAR VEREMEZ’

A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz de Phaselis için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü sert dille eleştirerek, söz konusu kararı kabul etmediklerini dile getirdi. Ülke adına görev yapan ve bu alanların emanet edildiği kurumların akla ziyan kararlar veremeyeceğinin altını çizen Gündüz, “Bu karar derhal düzeltilmeli ve yetkili kurumlar kamuoyuna karşı görevlerini yerine getirmelidirler” diye konuştu.

İMZA KAMPANYASIYLA PHASELİS’İN SESİNİ DÜNYAYA DUYURDU

Phselis’teki otel projesiyle ilgili haberlerimizin ardından imza kampanyası başlatarak kısa süre 30 bini aşkın insana ulaşan Phaselis İnisiyatifi’nden Melike Vergili ise, burada yaptığı konuşmada herkese ait olan yaşamsal alanlarda söz sahibi olduklarını göstermek istediklerini vurgulayarak, “Phaselis’i kurtarmak için başlattığım imza kampanyasının ciddi boyutlara ulaşmasıyla beraber gönüllülerden oluşan ‘Phaselis İnsiyatifi’ni kurduk. Amacımız hiçbir biçimde kişileri hedef göstermeden özellikle siyasetin dışında kalarak Phaselis’le ilgili başlatılacak hukuki süreci takip ederek kamuoyu baskısını sürekli kılmaktır.Beraber yaşadığımız insanları yaşamsal değerler çatısı altında biraraya getirmek ve bu konuda bu insanların sesi olmayı bunu samimiyetle yapmayı amaç ediniyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DOĞAYI VE TARİHİ TÜKETEREK TURİZM AYAKTA KALAMAZ’

Phaselis antik kentinin UNESCO dünya mirası yedek listesinde olduğunu da anımsatan Vergili, Barcelona sözleşmesi kapsamında korumaya alınan 100 sit alanından biri olan antik kente zarar verilmeden korunması gerektiğine dikkat çekerek, “Ayrıca Dream of Phaselis projesinin uygulanacağı alan yanlış turizm politikaları üzerinden çok değerli yaban hayatın tehlike altında bulunan Beydağları Milli Parkı sınırları içindedir. Ülke turizminin kendi varlık nedeni olan doğal ve tarihi değerleri tüketerek ayakta kalamayacağı kesindir” görüşünü savundu.

’20 YIL ÖNCE PHASELİS’İN BANA VERDİĞİ NEFESİ İADE ETMEYE GELDİM’

Tüm ülkede tepkilere neden olan Phaselis’teki otel girişimine ünlü sanatçıların da tavır koyması eyleme de yansıdı. İstanbul Çağrıcıları adıyla bir araya gelen; Ayşenil Şamlıoğlu, Nur Sürer, Tilbe Saran, Deniz Türkali, Yasemin Göksu, Sema, Defne Halman, Akasya Aslıtürkmen, Çiğdem Erken, Jehan Barbur, Sevinç Erbulak, Begüm Birgören, Ceylan Ertem, Leman Sam, İlkay Akkaya, Mehtap Meral, Betül Dünder, Şebnem Sönmez, Övül Avkıran, Sibel Yerdeniz, Filor Uluk Benli ve Sedef Erken gibi sanatçılar adına ortak bir açıklama okuyan oyuncu Övül Avkıran, “Bugün niye buradayım? Tam 20 yıl önce genç bir oyuncuyken bana nefes vermiş bu topraklara, herbir köşesine değdiğim bu taşlara nefesi iadeye geldim. Özgürlüklerimin, değerlerimin, anılarımın, heyecanlarımın elimden kaymaması için, yastığa başımı koyduğumda duyduğum sorumluluk için, talana ve acımasız her türlü katliama dur demek için buradayım” diye konuştu.
‘BEN PHASELİS, PARDON SİZ KİMSİNİZ?’
Eylemin dikkat çeken yanlarından biri de sanatçıların Phaselis’e otel yapılmasıyla ilgili tepkilerini dile getiren dövizlerin alandaki çitlembik ve sakız ağaçlarına asılması oldu. Antik kente otel girişimine tepki gösteren sanatçıların görüşleri söyle:

“Ben Phaselis İ.Ö.7. yüzyıldan beri burdayım. Pardon siz kimsiniz?” (Nur Sürer), “O ellerinizi Phaselis’ten çeker misiniz?” (Sevinç Erbulak), “Phaselis bir kutuya sığamayacak kadar büyüktür. Doğanın hazinesi çalınmaz,ancak korunabilir.Bu duyarlılığı cana saygısı olan gösterir.” (Jehan Barburm), “Phaselis benim evim, bahçemdeki ağaçlarımı kesmenizi ve evime beton dökmenizi istemiyorum.” (Sedef Erken), “Phaselis Benim.” (Şebnem Sönmez), “Göz dikenlerin gözünü toprak doyursun.” (Feryal Öney), “Bana nefes vermiş bu topraklara, her birine değdiğim bu taşlara nefesi iadeye geldim!” (Övül Avkıran), “Phaselis için ‘Tanrıların koruduğu yer’ diyorlar. Tanrılar böylesine zavallı bir düşünme biçimini algılar mı acaba diye düşünüyorum günlerdir!” (Çiğdem Erken), “Phaselis üzerinden kirli ellerinizi çekin. Phaselis’te ranta talana hayır. Phaselis’te kıyıma dur de!” (Defne Halman), “Phaselis hepimizin! Dünya ve ülke mirası bir grup ayrıcalıklı gücü yetenin değil, hepimizindir.” (Ayşenil Şamlıoğlu), “Cesaretin varsa dokun ve bizi karşında bul, der bey dağları.” (Sema Moritz), “O aç gözlerinizi toprak doyuracak!” (Yasemin Göksu), “Geleceğimize sahip çıkmak için geçmişe sahip çıkmak gerekiyor.” (Tilbe Saran)

SANATÇILARIN ANTİK KENTTEKİ OTEL PROJESİNE YÖNELİK TEPKİLERİ ALANDAKİ SAKIZ AĞACINA ASILDI

PHASELİS’TEKİ EYLEMDE ORTAK BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

MELİKE VERGİLİ EYLEMDE PHASELİS İNİSİYATİFİ ADINA BİR KONUŞMA YAPTI

PHASELİS’TEKİ EYLEME YÜZLERCE YURTTAŞ VE STÖ TEMSİLCİSİ KATILDI

1559620cookie-checkBen Phaselis, pardon siz kimsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.